Aparat na zęby – jak wybrać najlepszy?

Aparat na zęby to obecnie najpopularniejsza forma leczenia wad zgryzu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych rodzajów aparatów. Z czym wiąże się noszenie aparatu i jak wybrać ten najlepszy?

Usługi ortodontyczne to przyszłość

Piękny uśmiech każdemu dodaje pewności siebie, jednak leczenie wad zgryzu jest potrzebne nie tylko ze względów estetycznych. Proste zęby łatwiej jest utrzymać w higienie, a dzięki nim próchnica nie ma możliwości rozwoju. Niewiele osób od urodzenia może cieszyć się idealnie prostym zgryzem, dlatego z pomocą przychodzi ortodoncja. Ortodonta w Olsztynie w zaledwie kilku krokach wykona cały proces – od założenia aparatu, aż po dalsze etapy leczenia.

Aparat na zęby ruchomy i stały

Do tych pierwszych można zaliczyć aparaty wyjmowane. Są one wykorzystywane do leczenia wad zgryzu dzieci, których zęby nadal się wykształcają. Dostępne są również aparaty nakładkowe, które przeznaczone są dla dorosłych. Ich dużym plusem jest możliwość samodzielnego wyjęcia go w każdej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu aparaty nie nadają się do leczenia poważniejszych wad zgryzu.

Dużo lepsze efekty można osiągnąć wykorzystując stały aparat na zęby. Jest on polecany dla każdego, u kogo występuje już pełne uzębienie. Dużą zaletą jest jego konstrukcja, która pozwala na oddziaływanie na każdy ząb z osobna. Aparaty stałe można podzielić na dwa typy: ligaturowe, czyli które posiadają ligatury oraz samoligaturujące.

Aparat na zęby ligaturowy i bezligaturowy

Taka wersja aparatu składa się z metalowego łuku, który rozciąga się na całej długości zębów, a także z zamków, które są przyklejane do ich powierzchni. Zamki mogą występować w wersji metalowe albo estetycznej, mniej widocznej. Takiego typu aparaty są stosunkowo tanie i bardzo skuteczne.

Aparaty bezligaturowe cechują się brakiem gumek, które mocuje się do każdego zamka. Dzięki odpowiedniej budowie siła, z jaką wywierany jest nacisk na zęby jest mniejsza. Pozwala to na ich naturalny rozkład w szczęce, a czas leczenia skraca się.