Bóle kręgosłupa u większości z nas stały się niestety normą. Siedzący tryb pracy oraz styl życia wcale nie ułatwiają sprawy. Na schorzenia cierpi coraz więcej osób. Dlatego tak ważne jest, aby stale podnosić świadomość w tym temacie i edukować. Na czym polega dyskopatia i jak ją leczyć? Podpowiadamy.
Czym jest dyskopatia?
Dyskopatia to określenie zmian zwyrodnieniowych, które zachodzą w kręgosłupie, a dokładniej w obrębie krążka międzykręgowego. Choroba to prowadzi do ucisku na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Dyskopatia może być wywoływana przez szereg czynników, między innymi wrodzone wady kręgosłupa, siedzący tryb życia, nadmierne przeciążenie kręgosłupa czy wszelkiego rodzaju urazy, których nie powinniśmy lekceważyć. Warto zaznaczyć, że do czynników, które skutecznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia, należą również ograniczenie aktywności fizycznej, a także otyłość. Skutecznym sposobem na pozbycie się zmian zwyrodnieniowych może być np. kręgarz we Wrocławiu. Najczęściej dyskopatia generuje ból w lędźwiowym odcinku naszego kręgosłupa, nieco rzadziej ból występuje w okolicy szyi. Zdarza się również, że skutki tego schorzenia odczujemy w odcinku piersiowym, jednak jest to najrzadsze występowanie.
Rozpoznanie dyskopatii opiera się przede wszystkim na wywiadzie lekarza ortopedy z chorą osobą raz badaniach przedmiotowych takich jak stwierdzenie obrazu klinicznego, ocena ruchomości czynnej oraz biernej. W przypadku ciężkich objawów neurologicznych zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego.
Dyskopatia – jak ją leczyć?
Leczenie dyskopatii ma najczęściej charakter zachowawczy. Chory zazwyczaj stosuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które uśmierzają ból. Lekarze ortopedzi zalecają również odciążenie kręgosłupa, to znaczy powstrzymanie się przed przenoszeniem ciężkich rzeczy. Gdy dojdzie do złagodzenia bólu, najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się ćwiczeniom rozciągającym. W niektórych przypadkach schorzenie jest tak silne, że proponuje się chirurgiczne rozwiązanie problemu.