Zaburzenia osobowości to bardzo uciążliwa przypadłość, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Nagła i niespodziewana zmienność zachowań ma bardzo niekorzystny na budowanie trwałych relacji z ludźmi w otoczeniu. Osoba wykazująca takie zachowania ma także dość często problem z nawiązaniem pozytywnych kontaktów z bliskimi jej osobami. Jak w takim przypadku należy sobie radzić? Podpowiadamy.
Po czym rozpoznać zaburzenia osobowości?
Osoby z zaburzeniami osobowości zachowują się nieadekwatnie do sytuacji. Zwykle są nadpobudliwe lub zbyt mocno uczuciowe. Zaburzenia osobowości objawiają się także poprzez zachowania agresywne, zwłaszcza w stosunku do bliskich osób. Najczęściej pod wpływem chwilowej emocji, w trakcie całkowicie nieuzasadnionych sytuacji. Taka osoba nie potrafi następnie wyjaśnić tego dlaczego tak zareagowała.
Eskalacja zaburzeń osobowości najczęściej występuje w wieku nastoletnim oraz w wieku szkolnym. Objawy potrafią się mocniej nasilać pod wpływem różnorakich czynników, które mają swoje odzwierciedlenie w złym nastroju i młodzieńczym buncie. Taka osoba może często popadać w nałogi i buntuje się przeciwko normom społecznym oraz nie bierze odpowiedzialności za własne czyny.
Jak leczyć zaburzenia osobowości?
Zaburzenia osobowości można skutecznie leczyć w trakcie terapii. Na początek psycholog z Warszawy wystawia diagnozę w oparciu o szczegółowy wywiad zarówno z pacjentem, jak i jego bliskimi. W trakcie tego procesu należy wykluczyć zmiany chorobowe lub inne sytuacje, które mogą być konsekwencją uszkodzenia mózgu.
Ważne jest to, aby nie bagatelizować problemów z zaburzeniami osobowości i jedyną skuteczną metodą leczenia jest długoterminowa psychoterapia. W trudniejszych przypadkach włącza się także farmakoterapię, ale najczęściej na krótki czas i tylko w uzasadnionych przypadkach, aby zminimalizować konkretne objawy. Sukces leczenia zależy tylko i wyłącznie od szczerego zaangażowania pacjenta i jego bliskich. Muszą oni przez cały czas okazywać mu wsparcie i motywować go do działania.