Dentysta i ortodonta to osoby, które ukończyły medycynę, ale zdały egzamin z dwóch różnych specjalizacji. Specjalizacja dentystyczna i ortodontyczna różnią się od siebie. Czy dentysta może być ortodontą? Jaki zakres leczenia wykonamy i u dentysty, a jaki u ortodonty?
Czy dentysta to stomatolog?
Dentysta i stomatolog są często określeniami, które stosuje się zamiennie. Jednak w ujęciu profesjonalnym są to różne określenia. Stomatologia to dziedzina, która zajmuje się problemami nie tylko zębów, ale również jamy ustnej. Dentysta z kolei to lekarz od zębów. Dentysta nie jest najbardziej lubianym lekarzem. Wiele osób bardzo boi się wizyty w gabinecie dentystycznym. Dlatego też warto znaleźć odpowiednich lekarzy, z odpowiednim podejściem, który wizytę dentystyczną zamienią z przykrego obowiązku w miłe spotkanie. Takich specjalistów znaleźć można w Artdent Przychodnia stomatologiczna. Dentyści leczą zepsute zęby i usuwają uszkodzone zęby, czyli wykonują ekstrakcje.
Czy ortodonta to dentysta?
Nie każdy dentysta jest ortodontą, ale każdy ortodonta to dentysta. W skrócie różnice można wyjaśniać następująco – ortodonta to lekarz, który ukończył specjalizację ortodontyczną, którą pozwala mu na leczenie wad zgryzu. Jednak zakres leczenia ortodonty nie kończy się na założeniu aparatu na zęby. Ortodonta w Bochni zajmuje się nie tylko zaburzeniami związanymi ze zgryzem, ale również zaburzeniami w obrębie szczęki i twarzy. Mogą to być wady wrodzone lub nabyte. W przypadku źle ustawionych zębów może częściej dochodzić do rozwoju próchnicy i problemów z zębami. Konieczne będą częste wizyty u dentysty. W przypadku dzieci i dorosłych nie warto czekać z wizyta u ortodonty. Wcześnie podjęte leczenie, może przynieść szybkie i zadowalające rezultaty.
Lekarz ortodonta, podobnie jak dentysta, leczy osoby w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak osoby starsze. To lekarze stomatolodzy, którzy powinni ściśle ze sobą współpracować. Zarówno dentysta, jak i ortodonta dbają o to, by nasz uśmiech był piękny i zdrowy.