odwodnienie organizmu

Jakie są najważniejsze objawy odwodnienia organizmu?

Nasze ciało w dużej mierze składa się z wody, dlatego bardzo ważne jest jej uzupełnianie. Najlepiej zrobić to pijąc regularnie wodę, spożywając odpowiednie ilości warzyw oraz owoców, jak również rezygnując z niezdrowych nawyków żywieniowych. Jeżeli nie zadbamy o dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, bardzo szybko odczujemy tego konsekwencje. Mogą pojawić się problemy chociażby z zawrotami głowy, oszołomieniem, zmęczeniem czy rzadszym oddawaniem moczu.

Aby być zdrowymi oraz czuć się komfortowo we własnym ciele, zdecydowanie powinniśmy o siebie dbać, zarówno pod względem fizycznym – zdrowo się odżywiając, stosując dietę, uprawiając sport, badając się, jak również pod względem psychicznym – ograniczając ilość sytuacji stresowych, rozwiązując na bieżąco nasze problemy.

Jedną z najważniejszych kwestii, biorąc pod uwagę budowę i funkcjonowanie naszego organizmu jest to, aby dostarczyć mu niezbędnego paliwa, którym jest woda. Możemy ją spożywać zarówno w czystej postaci, jak również spożywając np. warzywa czy owoce, które duże ilości wody zawierają. W przeciwnym razie grozi nam odwodnienie.

Czym jest odwodnienie i jakie są jego skutki?

Odwodnienie to stan, który charakteryzuje się spadkiem wody w organizmie do takiego poziomu, który utrudnia jego normalne funkcjonowanie. Przez to właśnie możemy mieć różnego rodzaju problemy zdrowotne. O ile z krótkim odwodnieniem możemy sobie sprawnie poradzić, o tyle długotrwały stan jest niezwykle niebezpieczny, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Odwodnienie organizmu oczywiście daje objawy, wśród których możemy wymienić między innymi:

– męczące uczucie pragnienia,
– mocne i postępujące zmęczenie,
– nadmierną senność,
– rozdrażnienie,
– problemy z koncentracją, zapamiętywaniem,
– dolegliwe zawroty głowy oraz oszołomienie,
– zbyt rzadkie oddawanie moczu,
– intensywnie pachnący mocz,
– suchość oczu i ust.

Jakie skutki może mieć odwodnienie?

Utracie wody w organizmie towarzyszą bardzo duże zachwiania równowagi elektrolitowej. Może to w dłuższej perspektywie czasu prowadzić do zmiany rytmu serca, spadku ciśnienia, omdleń, które są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą skutkować przewróceniem się oraz uszkodzeniem na przykład głowy.

Dodatkowo odwodnienie powoduje problemy ze wzrokiem, zaparcia, może doprowadzić do uszkodzenia nerek, jak również powodować nadmierne zmęczenie organizmu. Dlatego warto regularnie pić wodę, ale również soki naturalne.