Dzieciństwo to czas, w którym Twoja pociecha jest szczególnie narażona na przykre niespodzianki w postaci skaleczeń, zadrapań czy złamań. Naturalna dla młodego wieku ciekawość świata i ruchliwość mogą skutkować mniejszymi lub większymi kontuzjami, a w efekcie – powstaniem blizn. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają poprawić ich wygląd, a nawet całkiem zredukować widoczność tego typu zmian. Pomóc może odpowiednia higiena, a także dobry krem na blizny dla dzieci. Oto pięć najważniejszych zasad właściwej pielęgnacji.
Słuchaj wskazówek lekarza dotyczących rany i zdjęcia szwów
Prawidłowe gojenie rany możliwe jest przez właściwą pielęgnacje od samego momentu powstania. Skaleczenie lub rozcięcie powinno być zatem utrzymywane w sterylnej czystości, tak aby nie dostał się tam brud czy drobnoustroje. Mogłoby to skutkować powstaniem stanu zapalnego i komplikacjami w procesie gojenia. Dziecko nie powinno także zdrapywać strupków – staraj się je przed tym zdecydowanie powstrzymywać. Strup powinien odpaść samodzielnie, co umożliwi uformowanie się ładnej, mało widocznej blizny. Bardzo ważne jest również zdjęcie szwów w wyznaczonym przez lekarza momencie. Pozwoli to uniknąć ponownego otwarcia się rany lub pozostawienia wyraźnych śladów po szwach.
Powiedz dziecku o konieczności rezygnacji z intensywnych zabaw
Oczywiście ta wskazówka dotyczy jedynie kilku tygodni po powstaniu rany. Chodzi o to, aby uniknąć rozciągania skóry w miejscu gojenia podczas intensywnego uprawiania sportu czy tańca. Wszystko zależy jednak od lokalizacji blizny. Jeśli jest tak zlokalizowana, że nie przeszkadza w uprawianiu sportów zespołowych czy gimnastyki, nie trzeba rezygnować z tych aktywności. Jeśli jednak rana powstała na przykład na łydce, a dziecko regularnie gra w piłkę nożną, to kontynuowanie treningu mogłoby utrudnić prawidłowe gojenie się rany.
Sięgnijcie po dobry i sprawdzony krem na blizny dla dzieci
Warto sięgnąć po preparat, który przyspieszy regenerację skóry, usprawni jej odbudowę i zapobiegnie powstaniu twardej, bardzo widocznej blizny. Gdy rana już się zagoi i zabliźni, dobrze jest niezwłocznie zastosować krem na blizny dla dzieci, który nie tylko zmniejszy jej rozmiary i widoczność, ale również dobrze wpłynie na koloryt i elastyczność skóry dziecka. Również wtedy należy dbać o czystość i higienę tej okolicy. Powinna ona być w delikatny sposób czyszczona, nie wolno jednak nadużywać środków myjących i dezynfekujących, aby nie zaburzyć procesu odnowy skóry. Obok stosowania kremu na blizny ważny jest również masaż tego miejsca wykonywany każdego dnia.
Zadbajcie o to, aby blizna nie była w żaden sposób podrażniana
Dziecko powinno nosić w tym czasie wygodne i przewiewne ubrania, które nie będą ocierały okolic blizny. Niewskazane jest także jest jej częste i intensywne moczenie. Warto zatem przez pewien czas zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Jeśli dziecko bardzo chce pójść na basen lub wykąpać się w rzece lub morzu, niezbędne jest użycie wysokiej jakości plastrów wodoodpornych, które skutecznie zabezpieczą bliznę lub gojącą się ranę.
Nie wystawiajcie blizny na działanie promieni słonecznych
Intensywna ekspozycja słoneczna z dużym prawdopodobieństwem spowoduje uwydatnienie blizny i przerost skóry. Taka zmiana może bardziej rzucać się w oczy, być ciemniejsza i wyraźniej zarysowana. Możliwe też jest jej swędzenie i pieczenie, co będzie skutkowało drapaniem skóry przez dziecko. Wskazane jest zatem chronienie blizny przed promieniami UV przez kilka miesięcy, a nawet przez rok po powstaniu rany.
Prawidłowa pielęgnacja i higiena blizny, unikanie słońca i skuteczny krem na blizny dla dzieci to sposób na to, aby dziecko nie musiało borykać się z niechcianą pamiątką na skórze. Zastosowanie powyższych zasad już od momentu powstania rany pozwala uczynić bliznę niemal niewidoczną dla otoczenia.