zacma

Zaćma – najczęściej zadawane pytania

Zaćma potrafi pojawić się niepostrzeżenie, bo nie boli, nie swędzi ani nie drażni oczu, lecz powoduje pogorszenie widzenia, słabsze rozróżnianie barw oraz dyskomfort przy patrzeniu np. na jasne światło. Dzięki rozwojowi medycyny można skutecznie ją leczyć. O co najczęściej pytają pacjenci w związku z zaćmą i jej leczeniem?

Zaćma – metody leczenia

Zaćmę leczy się jedynie na drodze jej operacyjnego usunięcia. Poprzez niewielkie nacięcie oka usuwa się zmętniałą soczewkę, a następnie w jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną soczewkę, która przywraca dobrą jakość widzenia i będzie znajdowała się w oku pacjenta do końca życia. Zabieg usunięcia zaćmy nazywa się fakoemulsyfikacją, a sama operacja (nie licząc przygotowań) trwa około 8-15 minut.

Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?

To pytanie pojawia się najczęściej wśród osób chorych na tę dolegliwość. To całkowicie normalna obawa, zwłaszcza, że wiele osób nie lubi, gdy ktoś obcy robi cokolwiek przy ich oczach. Na szczęście operacja zaćmy nie boli. Lekarze najczęściej stosują znieczulenie miejscowe podawane w postaci kropel. Większość pacjentów po zabiegach twierdzi, że dolegliwości związane z zabiegiem były mniejsze, niż się spodziewali. Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, więc wszystko słyszy, widzi światło, a także czuje dotyk w okolicy oka, ale co najważniejsze – nie czuje bólu.

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wszczepieniu soczewki sztucznej, która będzie znajdowała się w oku pacjenta do końca życia. Zabieg usunięcia zaćmy wykonuje się za pomocą ultradźwięków, czyli fakoemulsyfikacji.

– Kwalifikację do operacji poprzedzają badania w gabinecie okulistycznym i ustalenie terminu zabiegu. W ramach przygotowań do operacji należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego po zaświadczenie o stanie zdrowia, trzeba także wykonać badanie EKG. Ponadto na dzień przed zabiegiem należy stosować odpowiednie krople aplikowane do operowanego oka – ale o tym na pewno poinformuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, a także wypisze receptę – tłumaczą specjaliści z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie.

Operacja zaćmy – komplikacje

Pacjenci często zastanawiają się nad ryzykiem danego zabiegu – i bardzo słusznie. Warto podchodzić do każdej operacji świadomie i z pełną znajomością ewentualnego ryzyka. Na szczęście zabiegi usunięcia zaćmy należą do bezpiecznych i rutynowo wykonywanych. Ryzyko powikłań – choć istnieje – to jest bardzo nieduże. Najgroźniejsze z możliwych komplikacji pooperacyjnych to zapalenie wnętrza gałki ocznej, które najczęściej wymaga wykonania witrektomii.

Zaćma – jak długo trwa rekonwalescencja?

Każdą osobę po operacji usunięcia zaćmy obowiązują ograniczenia w codziennej aktywności przez pewien czas. Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa najczęściej 4-6 tygodni, podczas których należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, schylania się i dźwigania. Nie powinno się intensywnie gimnastykować. Warto wiedzieć, że np. w Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie w tym czasie przewidziane są dwie wizyty kontrolne. Warto sprawdzić, jak zaplanowane są kontrole w ośrodku, w którym mamy umówiony zabieg.

Zabieg usunięcia zaćmy – wybór soczewki

Dlaczego przed zabiegiem usunięcia zaćmy ważny jest wybór odpowiedniej soczewki? Ponieważ operację taką przeprowadza się raz w życiu, a dodatkowo dzięki odpowiedniej soczewce można przy okazji skorygować wadę wzroku.

W ramach zabiegów refundowanych przez NFZ oferowane są podstawowe soczewki, z możliwością korekcji jedynie widzenia na jedną odległość, najczęściej do dali. W ramach płatnych operacji można wybierać z różnorodnej oferty soczewek. Warto sprawdzić propozycje klinik w swojej okolicy i zakres świadczeń zdrowotnych, jakie oferują. W przypadku Kliniki LENS znajdziesz je tutaj: http://okulistykalens.com.pl/zabiegi-lens/usuniecie-zacmy/. Ogólna charakterystyka dostępnych odpłatnych soczewek kształtuje się następująco:

  • Soczewki toryczne (jednoogniskowe) – umożliwiają korekcję operacyjną zaćmy i współistniejącego astygmatyzmu – pozwalają osobom z astygmatyzmem na funkcjonowanie bez konieczności stosowania okularów do dali. Wybierając tę soczewkę, pacjent ma pewność, że pozbędzie się zaćmy oraz krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu, co oznacza, że będzie komfortowo widział przedmioty i ludzi z dużej odległości.

  • Soczewki monofokalne (jednoogniskowe) – umożliwiają korekcję operacyjną zaćmy oraz wady sferycznej, czyli krótkowzroczności lub nadwzroczności. Pozwalają one uzyskać najostrzejsze widzenie na daną odległość. Pacjenci najczęściej wybierają soczewki umożliwiające ostre widzenie do dali – do bliży, czyli do czytania, niezbędna jest korekcja okularowa.

  • Soczewki multifokalne (wieloogniskowe) – zapewniają po operacji zaćmy ostre widzenie zarówno na niewielką, jak i na dużą odległość. Przeznaczone są dla osób ze starczowzrocznością. Pośrednia odległość, czyli praca przy komputerze, a także widzenie z niedużej odległości – czytanie gazet i książek – również nie będzie sprawiało problemów. W skrócie: wybór soczewki multifokalnej (wieloogniskowej) sprawia, że po operacji pacjent nie tylko uwolni się od zaćmy, ale i pozbędzie konieczności noszenia okularów – na każdą odległość.

  • Soczewki multifokalne (wieloogniskowe) toryczne – umożliwiają przywrócenie pełnego zakresu widzenia na każdą odległość osobom z astygmatyzmem oraz starczowzrocznością, podobnie jak opisane wyżej soczewki multifokalne.

Wszelkie dodatkowe wątpliwości warto omawiać z lekarzem, który chętnie odpowie na każde pytanie. Dodatkowo może pomóc podjąć decyzję w wyborze soczewki najlepszej w naszym, konkretnym przypadku.