Zaburzenia odżywiania – rosnący problem współczesności

Zaburzenia odżywiania – rosnący problem współczesności

W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszy się o różnego typu zaburzeniach odżywiania, najczęściej występujących u młodych dziewcząt, choć nie tylko. To zjawisko często wiąże się z rosnącą presją dotyczącą wyglądy.

Dziewczęta oglądają na wybiegach i w magazynach zdjęcia wychudzonych modelek i obierają je sobie za ideał, do którego zamierzają dążyć nie zważając na własne zdrowie – nieświadome, jakie problemy mają profesjonalne modelki i jak bardzo zniekształcony i poprawiony w Photoshopie jest ich wizerunek w kolorowych magazynach o modzie.

Najbardziej znanym zaburzeniem odżywiania jest anoreksja, kiedy to chora po prostu unika przyjmowania pokarmów. Każdego dnia je mniej i mniej, aż przestaje odczuwać głód. Osiąga wagę tak niską, że zagraża to jej życiu – śmierć głodowa jest realna. Dochodzi do osteoporozy i wielonarządowego uszkodzenia organizmu. Niełatwo jest prowadzić terapię takich osób – niestety, ok. 40% chorych nie udaje się uratować. Innym znanym schorzeniem jest bulimia, gdzie cierpiąca na nią osoba kompulsywnie się objada, a następnie – aby nie dopuścić do przybrania na wadze – prowokuje wymioty. Daje jej to poczucie kontroli nad sytuacją i nad swoim życiem – a przynajmniej nad swoją wagą. Prowadzi to do niedożywienia, osłabienia organizmu, poważnego uszkodzenia szkliwa zębów. Coraz poważniejszym schorzeniem staje się dzisiaj ortoreksja – obsesja na punkcie zdrowego odżywiania, również w wielu przypadkach prowadząca do niedożywienia. Cierpiące na zaburzenia odżywiania bardziej niż konsultacji z dietetykiem potrzebują spotkania z psychoterapeutą.