sterylna igła

Wyciskanie pryszczy – lepiej tego nie rób!

Zmiany skórne są uciążliwe i stanowią zmorę wielu osób. Mogą pojawiać się zarówno w okresie dojrzewania, jak i u osób dorosłych. Wielu z nas nie może powstrzymać się przed wyciskaniem zmian w domu – okazuje się jednak, że zachowanie to nie jest właściwe. Może przysporzyć wielu problemów ze skórą i zazwyczaj doprowadza do zaognienia pryszczy.


Skąd biorą się pryszcze?

Pryszcze to stan zapalny w obrębie zatkanych gruczołów łojowych, które z wielu przyczyn wydzielają nadmiar sebum. Kiedy ujście mieszka włosowego jest zatkane przez nadmiar łoju i keratyny, powstaje czop łojowo – rogowy będący doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Bakterie rozkładają obojętne tłuszcze obecne w łoju, produkując wolne kwasy tłuszczowe. Te natomiast wywołują rozwój stanu zapalnego – najpierw w samym mieszku włosowym, następnie w okalających go tkankach. Pryszcze to właśnie miejscowy stan zapalny, który może mieć charakter punktowy czy nawet rozlewać się na większą część twarzy, pleców, ramion. Ich podłożem najczęściej są zmiany hormonalne, ale również nieodpowiednia dieta czy stosowane na co dzień kosmetyki.

Z czym wiąże się nieprawidłowe wyciskanie pryszczy?

Zmiany trądzikowe bywają bardzo uciążliwe – mogą być bolesne, zaczerwienione i z pewnością mało estetyczne. Skóra trądzikowa jest napięta, a pozbycie się z jej wnętrza pryszcza czopa łojowo – rogowego może prowadzić do rozpoczęcia procesu gojenia się stanu zapalnego. Warto podkreślić, że wyciskanie pryszczy w domowych warunkach nie zawsze jest rozsądnym rozwiązaniem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których do zabiegu przystępuje się bez wcześniejszego odkażenia rąk oraz skóry twarzy, a także kiedy wyprysk nie jest dostatecznie „dojrzały”. Taka procedura może doprowadzić do zaognienia się miejscowego stanu zapalnego, możliwe jest również rozniesienie zmian trądzikowych na powierzchni skóry, ponieważ przystępując do wyciskania jednego pryszcza po drugim, na palcach przenoszone są drobnoustroje i brud. W skrajnych przypadkach wyciskanie pryszczy prowadzi do rozwoju silnego stanu zapalnego – jeśli zmiany są rozległe lub głębokie mogą pozostać po nich blizny.

Jakie wyciskanie pryszczy jest dozwolone?

Jeśli ktoś koniecznie chce wyciskać pryszcze, najlepiej poddać się w ręce doświadczonej kosmetyczki. Dozwolone jest wyciskanie pojedynczych zmian przy zachowaniu zasad higieny – należy przetrzeć twarz tonikiem antybakteryjnym, natomiast ręce powinny być dokładnie umyte i osuszone. Można również zastosować preparaty odkażające/antybakteryjne. Do wyciskania pryszczy zaleca się wykorzystać sterylną igłę lub opuszki palców. Skóry nie wolno naciskać paznokciami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy naskórka. Jeśli do wyciśnięcia jest więcej niż jeden pryszcz, po każdym zabiegu należy ponownie umyć lub odkazić ręce. Pryszczy nie powinno się wyciskać po tym, kiedy na skórze pojawi się krew lub osocze. Zakończenie wyciskania powinno obejmować przemycie skóry trądzikowej antybakteryjnym tonikiem.