wloskie wakacje

Wakacje we Włoszech a koronawirus – co warto wiedzieć? 

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków wakacyjnych. Piękne plaże, niezliczone zabytki, lazurowa woda czy doskonała kuchnia to tylko niektóre elementy, które wpływają na popularność tego kraju. Niestety pandemia koronawirusa mocno ograniczyła możliwość podróżowania, a poszczególne państwa opracowały ściśle określone kryteria dotyczące możliwości wjazdu na ich teren. Jak sytuacja wygląda obecnie? Czy koronawirus może wpłynąć na nasze wakacje we Włoszech? Podpowiadamy.

Czy przy wjeździe do Włoch trzeba okazać certyfikat?

Niezależnie od tego, czy na wakacje we Włoszech wybieramy się z biurem podróży, a więc zarezerwowaliśmy wyjazd na przykład za pośrednictwem strony https://www.traveligo.pl/, czy też samodzielnie organizujemy swój urlop, możemy wjechać na teren Włoch bez konieczności okazywania tak zwanego certyfikatu covidowego. 

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy na wakacje wybieramy się samolotem, samochodem, czy jeszcze innym środkiem transportu, na miejscu nie będziemy poproszeni o okazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa czy certyfikatu szczepienia. Obecnie we Włoszech nie ma już żadnych ograniczeń wjazdowych. Po przyjeździe nie trzeba odbywać również kwarantanny czy nawet wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Zakażenie koronawirusem podczas wakacji we Włoszech – co w takiej sytuacji?

Wybierając się na wakacje we Włoszech, należy mieć świadomość, że w tym kraju podobnie jak w Polsce, możemy zarazić się koronawirusem. Obecnie przebieg tej choroby zazwyczaj jest dość łagodny, a pacjenci nie wymagają hospitalizacji. Jednak zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością, cierpiące na choroby przewlekłe, seniorzy czy małe dzieci, w pewnych sytuacjach wymagają hospitalizacji. 

Warto więc uwzględnić ten aspekt jeszcze przed wyjazdem i wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której w razie zachorowania otrzymamy na miejscu bezpłatną pomoc, taką samą jak obywatele Włoch. Warto również zainwestować w ubezpieczenie prywatne, ponieważ EKUZ nie obejmuje wielu świadczeń zdrowotnych, na przykład transportu sanitarnego.

Zobacz także: Wakacje All Inclusive – czy naprawdę się opłacają?  – Centu.pl

Zasady powrotu do Polski z Włoch

Osoby, które planują wakacje we Włoszech, nie muszą się obawiać nie tylko konieczności odbywania kwarantanny czy przedstawiania certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu na obecność COVID-19 jadąc na wakacje, ale również wracając do Polski. Po powrocie w naszym kraju nie będą od nich wymagane takie dokumenty.

Mimo że restrykcje związane z koronawirusem w większości krajów zostały niemal całkowicie zniesione, to jednak warto pamiętać, że wirus ten nie zniknął. Dlatego chcąc uniknąć zakażenia, warto stosować zasady DDM, zarówno w Polsce, jak i za granicą.