uzależnienie

Uzależnienie od hazardu – jak z tym walczyć?

Choć hazard zazwyczaj zaczyna się niewinnie, uzależnienie od niego wcale nie jest mniej groźne niż te, które dotyczy alkoholu i narkotyków. Ciągłe obstawianie zakładów sportowych czy gra w pokera to istne zło. Podobnie jak inne uzależnienia rozwija się zresztą stopniowo, początkowo więc ani najbliżsi, ani osoba wpadająca w sidła nałogu nie mają pojęcia, jak niebezpieczna jest to sytuacja. Nawet uświadomienie sobie problemu nie musi zresztą prowadzić do uporania się z nim. Jest jednak pierwszym ważnym krokiem na długiej drodze prowadzącej do powrotu do zdrowia.

Zakłady bukmacherskie i hazard uzależniają

Niezwykle rzadko z uzależnieniem od hazardu można poradzić sobie samodzielnie. Wynika to przede wszystkim z tego, że sam problem jest niezwykle złożony. Osoby, które zmagają się z tym nałogiem, przeważnie zapewniają, że zawiniła ich nieostrożność, nadmierna ufność lub brak zrozumienia zasad gier hazardowych.W rzeczywistości, przyczyn uzależnienia należy szukać w problemach, które pojawiły się wcześniej. Bez zrozumienia powodów pchających ku graniu w sposób kompulsywny, nie ma większych szans na wyrwanie się z sideł hazardu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych chorób, walczenie jedynie ze skutkami hazardu nie ma większego sensu w dłuższej perspektywie. Walka ze źródłem i eliminowanie tego, co pchało ku hazardowi wymaga zaś zrozumienia samego siebie. Nie jest to niemożliwe, często jednak konieczne jest w takim przypadku skorzystanie ze wsparcia ze strony specjalisty.

Dalsze działania

Oczywiście, nawet zrozumienie, że hazard był sposobem na zatuszowanie innych problemów, nie musi wcale oznaczać uwolnienia się od niego. W trakcie pracy z osobą uzależnioną specjaliści skupiają się więc na wspólnym wypracowywaniu takich mechanizmów, które pozwoliłyby na radzenie sobie z chęcią ponownego zaangażowania się w hazard. Pomocni okazują się w tym najbliżsi, którzy są w stanie nie tylko zaproponować, ale i zorganizować inne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Bardzo często jednak osoba uzależniona musi odnowić relacje z nimi nadszarpnięte poważnie przez czas, w jakim trwała w nałogu. Konieczne jest też opracowanie planu spłaty długów, uzależnienie od hazardu niemal zawsze wiąże się bowiem z poważnym zubożeniem rodzinnych finansów.

 źródło: https://bukmacherzy.at