choroba

Trudności z oddychaniem, a suche powietrze

W wielu domach problem z suchym powietrzem jest realny i odczuwalny. Zjawisko nasila się zdecydowanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to za sprawą ogrzewania pomieszczeń czynimy powietrze jeszcze bardziej suchym. Jeśli to tak częsty problem to czy jest się czym martwić i jaki wpływ suche powietrze ma na nasze funkcjonowanie? Jak oczyszczacz powietrza może zniwelować występowanie suchego powietrza?

Suche powietrze a kwestie zdrowotne

Lekarze utrzymują, że względna wilgotność powietrza powinna wahać się między 40% a 60%, natomiast temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni. Prosto można jednak sprawdzić, że najczęściej jest nam daleko do perfekcyjnych warunków, największy problem stanowi właśnie zaburzona wilgotność powietrza. Długotrwałe wdychanie suchego powietrza może prowadzić, do wysuszania błony śluzowej nosa, wyraźnie odczuwalną suchość w gardle co może spowodować nawet problemy z oddychaniem. Wysuszona śluzówka, częstsze występowanie kaszlu, czy podrażnienie gardła sprawiają, że znacznie bardziej jesteśmy narażeni na występowanie chorób i infekcji. Suche powietrze nie jest dobre dla organizmu, a tym bardziej jego wdychanie w sezonie grzewczym gdzie dodatkowo jesteśmy narażeni na występowanie smogu.

Domowe sposoby na suche powietrze

Domowe sposoby mogą nieco zniwelować występowanie suchego powietrza. Najpopularniejszym i szeroko znanym jest oczywiście wyposażenie pomieszczeń w domu czy mieszkaniu w większą ilość roślin doniczkowych, warto dobrze poczytać o właściwościach roślin, ponieważ niektóre z nich wykazują również zdolności pochłaniania pyłów pochodzących ze smogu, oczywiście nie z taką skutecznością jak oczyszczacz powietrza, jednak łącząc w sobie cechy ozdobne i funkcjonalne.

W okresie zimowym, kiedy grzejemy w domu, a posiadamy kaloryfer dobrym rozwiązaniem np. na noc jest wieszanie mokrych ręczników na kaloryfer, aby nawilżyć powietrze warto zrezygnować z suszenia prania w suszarce czy też na dworze kosztem wieszania go w domu, tym samym nawilżając nieco powietrze w danym pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza – profesjonalny sposób na suche powietrze

Domowe sposoby nie zawsze będą wystarczające, jeśli czujemy, że nasze błony śluzowe są bardzo suche, często występuje u nas duszący kaszel i pojawiają się trudności z oddychaniem, domowe sposoby mogą nie zdać egzaminu, Wówczas najlepiej będzie sięgnąć do profesjonalnych urządzeń jakimi są oczyszczacze powietrza, aby jednak mogły eliminować nie tylko zanieczyszczenia ale również je nawilżać muszą również posiadać funkcję nawilżania jak popularny Sharp KC-A60EUW. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to urządzenie 3w1, które nie tylko filtruje powietrze ale również jonizuje i nawilża.

Sharp KC-A60EUW- urządzenie do filtracji i nawilżania

Dobrym przykładem urządzenia, które skutecznie wyeliminuje zanieczyszczenia w tym te pochodzące ze smogu są oczyszczacze powietrza marki Sharp. Sharp KC-A60EUW dla przykładu ten flagowy produkt japońskiej marki ma do zaoferowania naprawdę wiele, a co najważniejsze nie wymaga od użytkownika dużego zaangażowanie wszystko dzięki możliwości ustawienia tzw. trybu automatycznego oraz dużemu zbiornikowi na wodę, którego nie musimy stale napełniać, aby powietrze było skutecznie nawilżone. Urządzenie 3w1 nadaje się niemal do każdego pomieszczenia w zależności od jego powierzchni.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl