uprawianie sportu

Sport w trakcie wakacji – jak zadbać o swoje zdrowie?

Lato to wymarzony czas dla miłośników aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda zachęca do wyjścia z domu i uprawiania różnego rodzaju sportów. Począwszy od biegania, przez jazdę na rowerze aż po wypełnione adrenaliną sporty wodne. Nie można przy tym zapominać o tym, że wiąże się to również z wieloma niebezpieczeństwami. Jak więc je zminimalizować?

Ochrona przeciwsłoneczna – jaki filtr wybrać?

Palące słońce stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Promieniowanie, które przenika w głąb skóry może przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry, a także powodować dotkliwe poparzenia. W trakcie uprawiania sportu łatwo można o tym zapomnieć i przegapić moment, kiedy skóra staje się zaczerwieniona i piecze. W efekcie, poparzenia są bardzo bolesne i mogą wymagać długotrwałego leczenia, które z kolei będzie wiązało się z zaprzestaniem aktywności fizycznej na słońcu. Jednym sposobem na zapobiegnięcie oparzeniom jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna dla sportowców, która będzie idealna to wszelkie kremy z filtrem SPF 50, zabezpieczające przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Duży wybór takich preparatów, dedykowanych sportowcom, można znaleźć w sklepie Decathlon, a co ważne cechuje je również wysoka wodoodporność. Krem nie może bowiem spływać razem z potem, jak też zmywać się po krótkiej kąpieli w wodzie, co jest szczególnie ważne w przypadku sportów wodnych. Takimi specyfikami należy smarować całe ciało i twarz, co najmniej 20 min przed ich ekspozycją na słońce oraz powtarzać aplikację co kilka godzin.

Okulary i inne akcesoria, które warto posiadać

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe również dla oczu. Stosowanie okularów przeciwsłonecznych, to także kwestia maksymalnego komfortu. Uprawianie sportu byłoby trudne w sytuacji, kiedy wciąż mrużysz oczy. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne mogą spadać z twarzy w trakcie aktywności, a poza tym będą po prostu niewygodne. Dobrym wyborem będą zatem specjalne okulary dla sportowców, z elastyczną gumką, którą można regulować, dopasowując je w ten sposób do szerokości twarzy. Okulary tego typu mogą być też używane pod wodą – sprawdzą się w przypadku miłośników skuterów wodnych czy, modnego obecnie, kitesurfingu. Warto zwrócić uwagę także na kwestię polaryzacji – soczewki z polaryzacją pozwalają na wyraźniejsze widzenie, co również wpływa na komfort, który jest w końcu bardzo istotny podczas uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jeśli dana dyscyplina wymaga specjalnej odzieży, jak choćby pianka do kitesurfingu, oczywiście należy się w nią wyposażyć. Będzie stanowiła ochronę przed wodą, która nawet latem może być chłodna (szczególnie w morzu).

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dotlenia organizm oraz poprawia samopoczucie, a także sprawia mnóstwo przyjemności. Kiedy jednak panuje prawdziwy upał (powyżej 30 stopni), lepiej ograniczyć sport. Uprawianie aktywności w takiej temperaturze może skończyć się udarem słonecznym, który stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Inne sprawy, o których warto pamiętać, to:

– unikanie uprawiania aktywności w godzinach popołudniowych, w pełnym słońcu

– odpowiednie nawadnianie organizmu: należy regularnie pić duże ilości wody niegazowanej

– stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, która pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu energii i sił witalnych

– regeneracja organizmu: uprawianie sportu wymaga także poświęcenia nieco czasu na odpoczynek.

Stosując wszystkie powyższe zalecenia można uprawiać sport w wakacje, korzystając z jego wszystkich zalet i korzyści, bez obaw o narażenie się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Warto urozmaicić sobie letni wypoczynek właśnie przez aktywność fizyczną i cieszyć się piękną pogodą.