Soczewki kontaktowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Soczewki kontaktowe są świetnym wyborem dla osób, które nie chcą nosić okularów korekcyjnych. Dla większości jest to po prostu większa wygoda. Trzeba jednak mieć na względzie dobry wybór takich soczewek, żeby uniknąć dyskomfortu i nieprzyjemnych skutków ubocznych. Czym kierować się przy ich wyborze i jak wybrać soczewki kontaktowe?

Jakie soczewki wybrać?

Rodzajów i typów soczewek na rynku jest mnóstwo, jednak trzeba rozróżnić je pod kątem kilku aspektów. Przede wszystkim wada wzroku – to od niej powinien rozpocząć się temat zakupu soczewek. Dla osób zmagających się z astygmatyzmem najlepsze będą soczewki toryczne, a dla krótko i dalekowidzów dobrze sprawdzą się soczewki sferyczne lub asferyczne. Wersja progresywna będzie idealna dla osób, które mają problem z dostrzeżeniem obiektów położonych blisko bądź daleko. Dobry optyk w Poznaniu pozwoli na indywidualny dobór odpowiednich soczewek.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Zanim jednak dokona się wyboru soczewek kontaktowych, dobrze jest skonsultować swoje preferencje lub ewentualne wady wzroku z lekarzem. Istnieją niestety przeciwwskazania do ich noszenia. Ten sposób korekcji wzroku może się nie sprawdzić w przypadku, gdy pacjent nie jest w stanie przestrzegać wszystkich procedur związanych z użytkowaniem i konserwacją soczewek.

Kolejnym przeciwwskazaniem mogą być kłopoty zdrowotne, przez które może występować problem z zakładaniem soczewek. Wykluczającą z takiej terapii są osoby, które chorują na nie ustabilizowaną cukrzycę, nadczynność tarczycy czy astmę. Optyk może zaproponować wtedy noszenie okularów korekcyjnych.

Soczewki kontaktowe względem długości ich użytkowania

Możemy wyróżnić soczewki jednodniowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, gdyż wyrzuca się je po jednym dniu noszenia. Kolejnym przykładem są soczewki, które nosi się przez określony czas, na przykład dwa tygodnie, miesiąc czy kwartał. Trzeba jednak pamiętać, że soczewki trzeba codziennie zdejmować i przechowywać w specjalnym pudełku, który wypełnia się specjalnym płynem. Występują również soczewki do ciągłego noszenia. Są one dobrym wyborem, jeśli pacjent nie chce zdejmować ich nawet na noc.