RTG zębów

RTG zęba – na czym polega?

Udając się na wizytę do dentysty czy chirurga z dziedziny stomatologii często słyszy się, że potrzebne jest wykonanie RTG zęba, często zwane także prześwietleniem albo zdjęciem rentgenowskim. Za pomocą tego badania można zobrazować czy w zębie występują jakieś stany chorobowe czy zapalne, które kryją się w środku uzębienia. Badanie to także pozwala na dokonanie oceny struktury korzeni zębowych, częściej określanych kanałami. Zastanawiając się nad tym czy można wykonać rentgen zęba w Krakowie czy w innym mieście najlepiej zdobyć informację u własnego dentysty czy po prostu wyszukać odpowiednie miejsce w wyszukiwarce.

W skrócie o RTG zęba

To badanie zaliczane do grupy badań radiologicznych, które polega na prześwietleniu zęba za pośrednictwem promieni rentgenowskich. Badanie to pozwala uzyskać stan zębów, tkanki kostnej żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Takie badanie najczęściej jest zlecane w sytuacji, gdy dentysta chce ocenić stan kości i tkanek konkretnych zębów i ich korzeni. Takie badanie ukazuje środkową część zęba, która nie jest widoczna gołym okiem.
Badanie pantomograficzne zaliczane jest także do badań RTG. Różnica między tym rodzajem badań, a tradycyjnym RTG to obszar w jakim wykonuje się zdjęcie. Badanie pantomograficzne obejmuje obszar szczęki, stawów żuchwowo-skroniowych oraz zatok zębowych. Zwykłe RTG polega na wykonaniu prześwietlenia jednego lub kilku zębów.

Co to jest RTG zęba?Kiedy takie badanie jest konieczne?

Są sytuacje kiedy wykonanie takiego badania jest niezbędne. Do jednej z nich należy podejrzenie przez lekarza dentystę o występowaniu próchnicy czy występowanie braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, kiedy przypuszcza się zmiany chorobowe i stany zapalne przy korzeniach. Badanie należy wykonać także kiedy chce się upewnić jaki jest stan pozostawionych korzeni, torbieli oraz kiedy podejrzewa się zmiany nowotworowe. Bywają także inne sytuacje, w których warto zdecydować się na tego typu badanie. Do takiej sytuacji zalicza się zabieg ekstrakcji, leczenie kanałowe, leczenie protetyczne, wszczepienie implantu oraz założenie aparatu ortodontycznego. Rentgen zwykle wykonuje się w momencie wystąpienia urazu twarzoczaszki, ponieważ badanie ukazuje jaki jest rozmiar i charakter uszkodzeń.

Rentgen zęba w Krakowie – jakie badania są możliwe?

We współczesnym świecie wraz z rozwojem technologii rozwija się także radiologia. Rentgen zęba w Krakowie można wykonać za pośrednictwem różnych rodzajów badań. Jednym z nich RVG. To cyfrowy rentgen, który wykorzystuje minimalną dawkę promieniowania co pozwala wykonać bezpieczne badanie. Innym wspomnianym już badaniem jest RTG pantomograficzny, który dokonuje obrazu całego stanu uzębienia. Do badań wysokiej rozdzielczości zalicza się TK, czyli tomografię komputerową, które najczęściej się wykonuje przed leczeniem implantologicznym oraz w przypadku procesów chorobowych kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych.

Partnerem tekstu jest IndexMedica z nami Twój profesjonalny rentgen zęba w Krakowie.