Zdrowie a pielęgnacja ogrodu

Prace ogrodowe a zdrowie. Korzyści zdrowotne z uprawiania ogrodu

Ogródek może okazać się niemałym źródłem satysfakcji. Można bowiem sadzić w nim warzywa oraz zioła, w późniejszym czasie zbierając ich obfite plony. To gwarantuje nie tylko zdrowe oraz świeże produkty, ale również i generuje oszczędności. Dla wielu osób ogród staje się także odskocznią od codziennych obowiązków, źródłem relaksu i ukojenia. Niewiele osób jednak rozpatruje prace w ogrodzie w kontekście zdrowotnym, tymczasem faktycznie mogą one pozytywnie wpłynąć na kondycję organizmu ludzkiego.

Stres – czy prace ogrodowe mogą pomóc go obniżyć?

Obecnie większość osób każdego dnia odczuwa jakiś stres. Może być on związany z wykonywaniem obowiązków w pracy bądź też z nieciekawą sytuacją domową. Badania przeprowadzone przez Holendrów dowiodły, iż jedną z form łagodzenia stresu, mogą okazać się właśnie prace ogrodowe. Podczas badania połowa uczestników po stresującym przeżyciu została zamknięta w pokoju z książką, a druga natomiast rozpoczęła półgodzinne prace ogrodowe.

Osoby pracujące w ogrodzie po upływie danego czasu miały znacznie niższy poziom kortyzolu w organizmie, w odróżnieniu od osób, które czytały książkę. Podwyższony poziom kortyzolu może negatywnie wpływać na stan zdrowia, przyczyniać się do różnego rodzaju chorób. Prace w ogrodzie, mają zatem realny wpływ na stan zdrowia człowieka.

Poprawa zdrowia psychicznego dzięki pracom ogrodowym

Pracom w ogrodzie towarzyszy niemały wysiłek fizyczny. Choć niekiedy wiąże się nawet z przelewaniem potu, ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Poza tym człowiek czerpie również zadowolenie z wykonanej przez siebie pracy, z jej efektów, niekiedy namacalnych chociażby w postaci warzyw i owoców. Gorąco polecam artykuł https://mamacwiczyfitness.pl/prace-ogrodowe-jako-swietna-forma-aktywnosci-fizycznej-i-droga-do-poprawy-zdrowia/ gdzie jest to szerzej opisane.

Poczucie zadowolenia przekłada się natomiast na poprawę kondycji psychicznej. Dlatego też osobom zmagającym się ze stanami depresyjnymi, poleca się między innymi prace ogrodowe.

Zdrowe ręce – jak wpływają na nie prace w ogrodzie?

Podczas prac ogrodowych należy się schylać, robić niejako przysiady, przenosić coś itp. Człowiek jest zatem w ciągłym ruchu i angażuje do pracy wiele mięśni. To ma natomiast dobroczynny wpływ na ogólną kondycję oraz stan ciała.

Jednak w trakcie prac ogrodowych, zdecydowanie najbardziej zaangażowane są dłonie. To właśnie przy ich pomocy wykonuje się wszystkie prace w obrębie założenia ogrodowego.

Między innymi na bazie typowych ruchów dłoni podczas prac ogrodowych, układa się programy rehabilitacyjne dla osób, które są po udarze. Prace tego typu pomagają zatem wrócić do sprawności po unieruchomieniu całego bądź też części ciała. Na samym początku w formie rehabilitacji, następnie już w realnym ogrodzie.

Dzięki wykonywaniu takich prac można zatem utrzymać zręczność oraz siłę swoich rąk przez bardzo długie lata.

Jak widać prace ogrodowe mają dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Prócz wymienionych wyżej korzyści, przyczyniają się one również do zmniejszenia ryzyka zawału, polepszenia stanu zdrowia serca czy też zmniejszenia ryzyka zachorowania na Alzheimera. Inne pomysły na spędzanie wolnego czasu znajdziesz opisane na tej stronie.