manicure

Praca w gabinecie kosmetycznym – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Kariera w branży kosmetycznej może być zróżnicowana i satysfakcjonująca. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w gabinecie kosmetycznym, musisz zdobyć szereg kwalifikacji, które są uznawane i wymagane w wielu salonach i spa. Aby pomóc Ci zrobić kolejny krok w Twojej karierze, przygotowaliśmy przydatny przewodnik, dzięki któremu odkryjesz, jakie egzaminy warto zdać, aby liczyć się na rynku pracy. Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się terapeuta kosmetyczny?

W salonie kosmetycznym możemy skorzystać z szeregu zabiegów stosowanych na ciało i twarz. Terapia kosmetyczna nie obejmuje żadnych jednak zabiegów medycznych, takich jak wypełniacze twarzy botoksem. W gabinecie kosmetycznym możemy liczyć na usługi tj.:

  • Pielęgnacja twarzy i skóry,

  • Usuwanie owłosienia,

  • Masaże,

  • Aplikacja do makijażu,

  • Zabiegi na rzęsy i brwi – np. modelowanie i koloryzacja,

  • Manicure i pedicure.

Same zabiegi to tylko część obowiązków, jakie trzeba pełnić w salonie kosmetycznym. Będziesz także potrzebować innych kluczowych umiejętności, aby móc wypełniać odpowiednie protokoły BHP, utrzymywać wysoki poziom higieny i budować silne relacje z klientami. Pracownik gabinetu kosmetycznego musi analizować i doradzać klientom, z jakich zabiegów mogliby skorzystać, a także zarządzać terminami wizyt.

Branża kosmetyczna rozwija się również niezwykle szybko, pojawiają się nowe style, techniki i trendy, a takie sytuacje pozwalają stale uczyć się nowych umiejętności, a także kreatywnego myślenia.

Jakie kwalifikacje trzeba mieć?

Wiemy już, czym zajmuje kosmetyczka. W dalszej części artykułu opiszemy jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby pracować w salonie kosmetycznym. Jeśli szukasz pracy jako kosmetyczka, koniecznie czytaj dalej. Osoby chcące pracować w takim zakładzie pracy muszą skończyć szkołę zawodową, technikum lub szkołę policealną bądź też kursy kwalifikacyjne na to stanowisko. Jak widać, opcji jest mnóstwo, dlatego tak wiele kobiet chętnie zdobywa kwalifikacje na różne sposoby. Z uwagi na to, że kosmetyczka jest zawodem rzemieślniczym, to rodzi konieczność ukończenia egzaminu – czeladniczego lub mistrzowskiego. Przystąpienie do egzaminu czeladniczego mają prawo osoby, które ukończyły szkołę zawodową lub technikum. Do takiego egzaminu mogą podejść również osoby, które ukończyły tylko gimnazjum, lecz mają już umiejętności kosmetyczne i potwierdzone 3 lata stażu w salonie kosmetycznym. O tytuł mistrza mogą ubiegać się osoby, mogące się pochwalić 6-letnim stażem zawodowym i wykształceniem minimum zawodowym. W osoby pracujące w branży kosmetycznej dążą do zdobycia tytułu mistrzowskiego.

Wymagania pracodawców

Biorąc pod uwagę oferty pracy w salonach kosmetycznych, można odnieść wrażenie, że właściciele takich zakładów szukają osób z wykształceniem kierunkowym oraz kilkuletnim doświadczeniem na konkretnym stanowisku. Potwierdza to na przykład praca we Wrocławiu. Oczywiście zdobyte kwalifikacje muszą zostać potwierdzone dyplomami, zaświadczeniami oraz certyfikatami.