Nierzadko czujemy, że zasługujemy na chwilę relaksu, a nasza skóra – zwłaszcza w okolicach twarzy i gdy jest podatna na podrażnienia – potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Niestety, nie zawsze mamy czas na ekskluzywny wyjazd do SPA lub wizytę w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Na szczęście istnieją domowe sposoby, pozwalające skutecznie odprężyć się i zadbać o naszą skórę. Warto więc kompleksowo poznać najlepsze obecnie zabiegi pielęgnacyjne. Zarówno oferowane przez dzisiejsze salony urody, jak i te, które możemy wykonać samodzielnie, uzupełniając skuteczne działania na rzecz zdrowia oraz kondycji naszej skóry.
Peeling kawitacyjny
Peeling kawitacyjny w zasadzie jest skierowany do wszystkich typów skóry. Szczególnie poleca się ten zabieg osobom z cerą trądzikową oraz borykającym się z uporczywymi wągrami i zaskórnikami. Peeling przeprowadzany jest w gabinecie kosmetycznym i trwa on od trzydziestu minut do godziny. Atrakcyjność kuracji polega na tym, że skutecznie złuszcza skórę oraz czyści ją dokładniej, niż ma to miejsce w przypadku domowych metod. A przy tym jest równie delikatny. Jak działa piling kawitacyjny? Na początku kuracji skóra w obszarze zabiegowym musi zostać odpowiednio zwilżona. Następnie na jej powierzchni – pod wpływem specjalnej aparatury, emitującej ultradźwięki, tworzą się mikropęcherzyki gazu, ulegające rozpadowi. Skutkiem peelingu kawitacyjnego jest rozbicie starych komórek warstwy rogowej naskórka. Ponadto, ten zabieg oczyszczający zmniejsza wydzielanie sebum, dodaje skórze blasku, a nawet redukuje drobne zmarszczki. Co ciekawe, może być wykonywany zarówno na twarzy, jak i na innych partiach ciała.
Należy pamiętać, że piling kawitacyjny przeprowadza się zazwyczaj w okresie od września do kwietnia. Złuszczonej skóry nie powinno się bowiem naraża
na zbyt silne działanie promieni słonecznych.
Domowy peeling kawowy do ciała
Skutecznym sposobem na pielęgnację ciała często okazuje się peeling z udziałem kawy. Oto przykładowy przepis na tego typu zabieg. Do wykonania peelingu potrzebne będą:
• dwie łyżki śmietany albo jogurtu,
• pół szklanki zmielonej kawy,
• łyżeczka zmielonego cynamonu.
Kawę należy zalać wrzątkiem i parzyć przez około pięć minut. Fusy z kawy powinno się zmieszać z resztą składników.
Kofeina zawarta w kawie jest wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się skóry. W efekcie chroni przed działaniem wolnych rodników. Peeling kawowy nałożony na twarz niweluje oznaki zmęczenia, a także poprawia koloryt oraz ogólny wygląd cery. Co więcej, pomaga również w redukcji cellulitu i ujędrnieniu skóry ud czy pośladków.
Więcej na temat skutecznej redukcji cellulitu w artykule: Trudna walka ze „skórką pomarańczową”, czyli o sposobach na cellulit
Laserowy peeling węglowy
Laserowy peeling węglowy to kolejny, efektywny zabieg oczyszczający, wykonywany w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Polecany jest osobom z rozszerzonymi porami, problemami z nadmiernym wydzielaniem sebum, cerą trądzikową, wągrami oraz przebarwieniami. Warto też wspomnieć, że peeling węglowy pozwala eliminować pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jak wygląda jego przebieg? Kuracja polega na naświetlaniu laserem obszaru zabiegowego, który wcześniej został pokryty koloidalną zawiesiną na bazie węgla. Specyfik wnika w skórę, a drobinki węgla docierają do porów, pochłaniając światło promieni lasera. Dzięki peelingowi skóra jest dokładnie oczyszczona, jej koloryt – ujednolicony, stany zapalne – zminimalizowane, a pory ulegają zwężeniu. Zabieg należy wykonać od trzech do pięciu razy, w odstępach dwutygodniowych, aby osiągnąć oczekiwany i trwalszy rezultat. Oczyszczanie skóry laserowym peelingiem węglowym kończy chłodzenie obszaru zabiegowego lodem albo maską kojąco-nawilżającą.
Współczesne gabinety kosmetyczne, ramię w ramię z naturą, pozwalają na skuteczną redukcję niedoskonałości skóry. Powyższe zabiegi oczyszczające nie tylko poprawiają jej wygląd, ale również są wspaniałą okazją do odpoczynku i relaksu.