Zdrowy i piękny uśmiech jest ważny nie tylko ze względów estetycznych. Zadbane zęby, które są mocne i zdrowe pozwalają nam na swobodne spożywanie posiłków, a także zapewniają możliwość wyraźnej wymowy i artykulacji. A brak stanów zapalnych pozwala uniknąć nam zarówno bólu, jak i poważnych komplikacji zdrowotnych, w których utrata zęba wcale nie jest najgorszą konsekwencją z możliwych. Nieleczone stany zapalne zębów mogą bowiem prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Profilaktyka stomatologiczna – nie bój się dentysty!
W przypadku zębów nie ma zatem nic ważniejszego od profilaktyki stomatologicznej. Ma ona dwa wymiary, równie istotne. Pierwszym jest oczywiście właściwa higiena jamy ustnej, która pozwala utrzymywać nasze zęby w czystości, a tym samym w zdrowiu. Drugim elementem profilaktyki stomatologicznej są regularne wizyty u dentysty. Nie jest to oczywiście coś, do czego łatwo się zmobilizować. W świadomości wielu z nas wizyta u dentysty nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Nie jest to do końca sprawiedliwy osąd, ponieważ współczesna oferta gabinetów dentystycznych oraz sposoby leczenia zębów, znacznie odbiegają od tego, co było standardem jeszcze kilkanaście lat temu.
Współczesna opieka stomatologiczna
Dzisiaj gabinety dentystyczne to nowoczesne miejsca, gdzie opieka stomatologiczna jest przyjemna i nie niesie ze sobą niczego, co tłumaczyłoby strach tylu osób przed wizytą u dentysty. A regularne wizyty profilaktyczne są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają uniknąć poważnych problemów z zębami. Wczesne działanie w tym zakresie pozwala na wyleczenie zębów, które jeszcze nie dają znać o tym, że są w stanie zagrożenia, bo np. powstająca w nich dziurka jest jeszcze bardzo mała i nie daje żadnych symptomów. Dlatego warto odwiedzić dentystę profilaktycznie przynajmniej 1-2 razy w roku.
Jak samodzielnie dbać o zdrowie swoich zębów?
O zdrowie zębów należy tak naprawdę dbać każdego dnia i nie ma tutaj taryfy ulgowej. Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli systematyczne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepiej jest to robić po posiłku. Idealnym rozwiązaniem byłoby mycie zębów po każdym posiłku, jednak ze względów praktycznych nie jest to raczej w większości przypadków możliwe.
Poprawne mycie zębów
Okazuje się także, że sam fakt mycia zębów nie jest wystarczający, jeśli nie robimy tego w odpowiedni sposób. Są przypadki, gdzie osoby z chorymi zębami twierdzą, że myją systematycznie zęby i nie rozumieją, dlaczego pomimo tego, doszło do ich popsucia czy do powstania poważnego stanu zapalnego. Taka sytuacja wynika zazwyczaj z nieumiejętnego lub zbyt krótkiego szczotkowania zębów. Czynność ta powinna bowiem trwać minimum 3 minuty i obejmować dokładne mycie wszystkich zębów, także tych znajdujących się w głębi jamy ustnej.
Problemem bywa także złe dopasowanie szczoteczki do rozmiarów jamy ustnej. Zbyt duża nie pozwoli na dostanie się w bardziej ciasne przestrzenie. Dodatkowo w przypadku zębów bardzo ściśle do siebie przylegających, konieczne może być używanie nici dentystycznych, które pomagają w pozbyciu się resztek pokarmu z trudno dostępnych szczelin międzyzębowych.
Partnerem artykułu jest stomatolog Kraków.