Październik to światowy miesiąc walki z rakiem piersi – już od 1985 roku! Na pewno wiesz, że rak piersi to jedna z coraz częściej występujących chorób u kobiet w różnym wieku. Ten złośliwy nowotwór bez odpowiednio wczesnej diagnostyki może doprowadzić nawet do śmierci. Z tego względu warto decydować się na regularne badania profilaktyczne piersi w placówkach medycznych.
Profilaktyka i zdrowie a rak piersi, czyli jak uniknąć problemów zdrowotnych?
W dzisiejszych czasach zarówno starsze kobiety, jak i te tuż po ukończeniu 20. roku życia są mocno narażone na chorobę, jaką jest rak piersi. Objawy takiego schorzenia często są widoczne gołym okiem, a najistotniejsze to:
- asymetria piersi,
- zaczerwienienie skóry,
- wciągnięcie skóry i brodawki sutkowej,
- wycieki z brodawek,
- guz wyczuwalny podczas badania piersi (w późniejszych stadiach).
Obecnie placówki medyczne proponują wiele odpłatnych i darmowych (szczególnie w październiku) badań pozwalających na diagnostykę chorób piersi u kobiet. Istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi odgrywają takie badania, jak:
- ultrasonografia,
- rezonans magnetyczny piersi,
- badania laboratoryjne np. morfologia, OB, markery nowotworowe,
- badania radiologiczne,
- samodzielne badanie piersi – zalecane raz w miesiącu po ukończeniu 20. roku życia.
Nie masz możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w październiku? Sprawdź kalkulator ubezpieczeń zdrowotnych, a znajdziesz wiele ciekawych polis ubezpieczeniowych, które pokryją koszty leczenia i diagnostyki w razie wykrycia poważnych chorób piersi u kobiet. Warto dodać, że prywatne ubezpieczenia medyczne pozwalają na znacznie szybsze wykonywanie badań w ramach, np. pakietów dla kobiet.
Co to jest profilaktyka raka piersi? Podpowiadamy!
Działania profilaktyczne, które pozwalają zapobiegać występowaniu nowotworom piersi, a także umożliwiają ich wczesne leczenie to właśnie regularne badania w placówkach medycznych. Aby zminimalizować koszty dodatkowych badań, możesz wykupić ubezpieczenie online i korzystać z możliwości zrealizowania ich w ramach posiadanego pakietu. Profilaktyka raka piersi obejmuje także:
- aktywny tryb życia,
- zdrową i zbilansowaną dietę ubogą w tłuszcze,
- zajście w ciążę przed 26. rokiem życia – to znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania,
- unikanie tytoniu,
- ograniczenie czasu noszenia staników (także spania w bieliźnie).
Stosowanie się do powyższych porad oraz przeprowadzanie regularnych badań piersi pod kątem nowotworów to podstawa, aby w razie problemów wykryć je możliwie szybko i rozpocząć leczenie.