Okulary z polaryzacją

Okulary z polaryzacją – must have dla każdego kierowcy

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne przydają się nie tylko w czasie spacerów w słoneczne dni, ale także przez cały rok podczas jazdy samochodem. Kierowcy są bowiem szczególnie narażeni na odblaski światła, oślepienie oraz utrudnione rozpoznawanie sytuacji na drodze. Z tego powodu każda osoba poruszająca się samochodem powinna zainwestować w zakup dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców i ich charakterystyka

Wielu kierujących jest zdania, że do jazdy autem wystarczające są zwykłe okulary przeciwsłoneczne, z których korzystają na co dzień. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu akcesoria nie są stworzone stricte do prowadzenia samochodu i w większość przypadków ich funkcjonalność okazuje się niewystarczająca w bardziej wymagających warunkach. Aby zapewnić sobie najlepszy możliwy komfort prowadzenia auta, warto natomiast zakupić specjalne okulary polaryzacyjne dla kierowców, które zapewnią optymalny komfort widzenia i wysoką jakość obrazu bez względu na warunki pogodowe i nasłonecznienie.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców to specjalne okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr polaryzacyjny. Jego zadaniem jest redukowanie refleksów białego światła, czyli promieni słonecznych odbijających się od płaskich powierzchni. Pozwala to na bezpieczną i komfortową jazdę podczas deszczu, w czasie zimy, kiedy na drogach zalega śnieg oraz w dnie z silnym nasłonecznieniem. Obraz dostarczany za pośrednictwem okularów polaryzacyjnych jest wyraźniejszy, bardziej ostry i lepiej skontrastowany, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz nie nadwyręża oczu.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców do jazdy dziennej i nocnej

Okulary polaryzacyjne dla kierowców dzielą się na dwie grupy. Pierwsze przeznaczone są do jazdy dziennej i wyposażone są w przyciemnienie, które chroni wzrok przed szczególnie intensywnym w ciągu dnia promieniowaniem UV. Takie okulary są polecane wszystkim kierującym, którzy pragną zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo jazdy oraz w odpowiedni sposób zadbać o ochronę swojego wzroku w słoneczne dni.

Dobrej jakości okulary polaryzacyjne dla kierowców przeznaczone do jazdy w nocy z kolei posiadają soczewki o charakterystycznym żółtym zabarwieniu, a ich zadaniem nie jest przyciemnienie obrazu, lecz jego rozjaśnienie. Oprócz jazdy w nocy doskonale sprawdzają się więc także do kierowania pojazdem podczas pochmurnej pogody, w deszczu oraz we mgle. Filtr polaryzacyjny skuteczne niweluje natomiast ostrość światła generowanego przez inne pojazdy oraz zapobiega przypadkowemu oślepieniu kierującego.

Okulary dla kierowców, oprócz dobrej jakości filtra polaryzacyjnego, mogą być także wyposażone w inne udogodnienia. Należy do nich m. in. powłoka antyrefleksyjna, która ogranicza odbijanie refleksów światła od powierzchni soczewek oraz specjalna warstwa fotochromowa, która automatycznie dostosowuje poziom zaciemnienia soczewek do aktualnych warunków pogodowych. W okularach przeznaczonych do jazdy nocnej bardzo często pojawia się także filtr blue-blocker, który rozjaśnia obraz oraz łagodzi intensywność światła pochodzącego od innych pojazdów i oświetlenia ulicznego.