krwawienie z dziasel

O czym może świadczyć krwawienie z dziąseł?

Krwawienie z dziąseł to często bagatelizowany objaw, który może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem jamy ustnej. Warto zatem poznać przyczyny tego stanu oraz jak sobie z nim radzić. Porównanie danych wskazuje, że krwawienie z dziąseł dotyka aż 90% Polaków.

Przyczyny krwawienia z dziąseł

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do rozwinięcia się bakterii i zapalenia dziąseł. Wówczas mamy do czynienia z chorobą przyzębia, którą powinniśmy jak najszybciej leczyć. Innymi przyczynami krwawienia są urazy mechaniczne, np. podczas szczotkowania zębów czy spożywania twardych pokarmów. Stomatolog w Falenicy potwierdził również informację, że źródłem krwawienia może być obecność kamienia nazębnego, który naciska na delikatne dziąsła.

Krwawienie z dziąseł może być także wynikiem chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, hemofilia czy niedobór witaminy C. U osób z cukrzycą wzrasta ryzyko problemów z dziąsłami, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi utrudnia ich gojenie. Hemofilia natomiast objawia się zaburzeniami krzepliwości krwi, co może prowadzić do częstego i niekontrolowanego krwawienia z dziąseł. Niedobór witaminy C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, również może powodować problemy z dziąsłami.

Leczenie i profilaktyka krwawienia z dziąseł

W celu zapobiegania krwawieniu z dziąseł warto przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a także używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Ponadto warto regularnie odwiedzać stomatologa w celu przeprowadzenia kontroli i ewentualnego usunięcia kamienia nazębnego. W przypadku wystąpienia chorób ogólnoustrojowych konieczne jest prowadzenie właściwego leczenia, które może pomóc w redukcji problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Podsumowując, krwawienie z dziąseł nie powinno być ignorowane, ponieważ może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem jamy ustnej lub chorobach ogólnoustrojowych. Dbając o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzając stomatologa, można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego objawu. Warto również pamiętać o konieczności leczenia chorób ogólnoustrojowych, których skutkiem ubocznym może być krwawienie z dziąseł.