Plastrowanie dynamiczne powszechnie zostało okrzyknięte mianem kinesiotaping. Metoda polega na oklejaniu poszczególnych części ciała charakterystycznymi, kolorowymi plastrami w celu zmniejszenia doznań bólowych oraz uniknięcia niepożądanych kontuzji. Bardzo często z tej formy wsparcia korzystają sportowcy. Przykładem może być tenisistka Serena Williams. Spotykane jest także u kobiet ciężarnych, gdyż plastrowanie łagodzi ból kręgosłupa. Ponadto poprawia krążenie, a nawet uchroni przed wystąpieniem skurczy łydek. Osoby zainteresowane muszą jedynie wpisać w wyszukiwarkę frazę np. „kinesiotaping kraków” i ukaże się najbliżej położony gabinet, w którym można skorzystać z tej formy pomocy.
Więcej na temat metody
Jak już wspomniano kinesiotaping to oklejanie konkretnych części ciała specjalistycznymi plastrami. Powstały w latach 70. dzięki japońskiemu doktorowi Kenzo Kase, a czasy świetności przypadają na lata 90. Warto dodać z czego zostały wykonane te kolorowe plastry. Mianowicie powstały z bawełny i kleju akrylowego. Grubość i ich ciężar podobne są do skóry, tak jak skóra mają umiejętność rozciągania się. Cechuje ich przepuszczalność powietrza i wodoodporność. Czas noszenia plastrów może trwać od kilku do nawet kilku tygodni, tak naprawdę nosi się je do momentu odklejenia się plastra.
Sposób działania kinesiotapingu
Plaster, który został naklejony powoduje, że skóra się unosi, zwiększając jednocześnie przestrzeń między nią, a mięśniami. To właśnie jest najistotniejsze w tej metodzie. Prawidłowe naklejenie taśmy eliminuje napięcia na receptory skórne, co wpływa na mniejsze odczuwanie bólu.
Kiedy zdecydować się na tą metodę?
Jest ona zalecana przy różnego rodzaju bólach. Może to być ból pourazowy, kręgosłupa, reumatyczny czy po operacji. Często jest zamiennie stosowana ta metoda z środkami przeciwbólowymi. Zaleca się jej stosowanie także przy nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśniach. Plastry rozluźniają naciągnięte mięśnie, odciążają je i normalizują ich napięcie. Plastry wykorzystywane są także do zapobiegania kontuzji, sprawiają, że dzięki nim mięśnie się łatwiej przemieszczają i stabilizują stawy. Jest to szczególnie pomocne dla osób trenujących aktywnie czy dla profesjonalnych sportowców. Pomocne są także osobom, które nie wykonali np. rozgrzewki i doznali skurczu mięśni. Zaleca się je też dla osób, które cierpią na skurcze łydek w porach nocnych w trakcie spania. Kinesiotaping wspiera także krążenie, dając podobny efekt do drenażu limfatycznego. Szczególnie istotne jest dla kobiet po mastektomii oraz osób, które mają problem z opuchniętymi nogami. Regularne korzystanie z plastrów może zapobiegać powstawaniu zmarszczkom, zmianom skórnym oraz cieniom pod oczami. Często spotkane są kobiety ciężarne, które decydują się na skorzystanie z tej metody, dlatego, że zapobiegają one powstawaniu rozstępom.
Gdzie można wykonać kinestiotaping w Krakowie?
Wpisując w przeglądarkę „kinesiotaping kraków” można spotkać wiele ofert różnych gabinetów fizjoterapeutycznych. Jednym z nich jest Orto Reha Sport, który w Krakowie ma aż 4 swoje placówki, z których usług mogą skorzystać mieszkańcy tego miasta i okolic.