Metody, które leczą podczas snu

Sen to pora, w której nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. Nie musimy jednak być w tym czasie bezczynni, dzięki nocnym zabiegom i kuracjom możemy zadbać o swoją urodę i zdrowie, a nawet naprawić wady.

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu podczas których organizm odpoczywa, opada z niego ogólne napięcie, przysadka wydziela hormon wzrostu, a mózg porządkuje informacje. Po przebudzeniu jesteśmy zrelaksowani i gotowi na codzienne wyzwania. Z czasu przeznaczonego na sen możemy jednak skorzystać podejmując nocne terapie i zabiegi, które pomogą naszemu zdrowiu, kondycji i urodzie.

Korekcja wzroku

Dla osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność czy astygmatyzm, sen może być ratunkiem przed noszeniem okularów czy soczewek w ciągu dnia. Wyobraźmy sobie, że wstajemy rano z łóżka i wszystko widzimy wyraźnie. Jak to możliwe? Innowacyjna metoda zwana ortokorekcją umożliwia dobre widzenie w ciągu dnia dzięki specjalnym twardym gazoprzepuszczalnym soczewkom, które pacjenci zakładają na noc. Soczewki orto-K w trakcie kilku godzin snu nadają rogówce odpowiedni kształt, który umożliwia skupienie obrazu na siatkówce, a tym samym sprawiają, że po ich zdjęciu widzi się prawidłowo. Efekt utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Ortokorekcja jest zalecana również dzieciom, u których może spowolnić postęp krótkowzroczności – wyjaśnia Magdalena Duda, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Kuracja na dłonie

Wiele osób ma problem ze skórą na dłoniach, szczególnie w chłodne dni. Niskie temperatury, mróz i wiatr powodują, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i nierzadko pęka, tworząc krwawiące ranki. Często pojawia się również nieprzyjemne uczucie pieczenia i przesuszenia. Remedium na takie problemy może okazać się nocna kuracja nawilżająca. Na dłonie należy nałożyć nawilżający krem lub wykonaną w domu maskę na przykład z lanoliny, do której wystarczy dodać maść cynkową lub olej migdałowy z żółtkiem jajka, po czym założyć bawełniane rękawiczki i położyć się spać. Podobne zabiegi można wykonać na zrogowaciałym naskórku stóp. Warto pamiętać, że pękające pięty to problem przede wszystkim zdrowotny – są pożywką dla bakterii, krwawią, a nierzadko nawet ropieją. Po nałożeniu kremu lub wazeliny wystarczy przed snem założyć bawełniane skarpetki. Po przebudzeniu możemy cieszyć się gładkimi stopami, należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu tej kuracji.

Proste zęby

Nierówny zgryz nie musi być problemem na całe życie. Korekcję umożliwiają tzw. aparaty zdejmowane, które aby były skuteczne, należy nosić określoną ilość godzin w ciągu doby, wskazaną przez ortodontę. Najczęściej obejmują 4 godziny w ciągu dnia oraz całą noc spędzoną w aparacie. Zdejmuje się go i zakłada samodzielnie, dbając jedynie o regularność i odpowiednią higienę. Efekty zależą od sumienności pacjenta, ale przy regularnym stosowaniu są naprawę widoczne.

Stopy bez zniekształceń

Jednym z dość powszechnych problemów nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych, są haluksy. Tworzą się poprzez wykrzywienie kości dużych palców stóp. O ile bardziej zaawansowane etapy powstawania haluksów wymagają interwencji chirurgicznej, na wstępnych lub w ramach profilaktyki można zastosować mniej inwazyjne metody. Jedną z nich jest specjalny aparat zakładany na noc, który odciąga duży palec od pozostałych i zapobiega jego wygięciu. Łagodzi również ból powodowany przez tworzące się haluksy.

Kręgosłup bez bólu

Bóle kręgosłupa mogą być prawdziwą udręką, szczególnie dla osób, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Można jednak im zaradzić podczas snu. Przy bólach w odcinku szyjnym pomoże specjalna poduszka ortopedyczna, którą można dostać w sklepie z artykułami medycznymi. Poprzez odpowiednie ułożenie zmniejsza nacisk i napięcie w kręgosłupie szyjnym i niweluje ból. Kiedy śpimy na plecach warto również podłożyć coś pod kolana, a przy pozycji na boku najlepiej ugiąć kolana i włożyć pomiędzy nie ręcznik lub wałek.

Warto pamiętać, że o swoje zdrowie i urodę możemy zadbać również w nocy nie tracąc czasu na kuracje w ciągu dnia. Efekty często są widoczne już po przebudzeniu. Rano wstajemy nie tylko wypoczęci, ale i zdrowsi.