Materace sprężynowe

Materace sprężynowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Materace sprężynowe to bardzo popularne jeszcze kilkanaście lat temu produkty, które obecnie powoli odchodzą do lamusa. Pojawienie się znacznie od nich lepszych i wygodniejszych materacy piankowych sprawiło bowiem, że ich popularność drastycznie spadła. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją pewne okoliczności, które sprawiają, że materace sprężynowe są lepszym wyborem od sporo od nich droższych produktów wykonanych z nowoczesnych materiałów.

Materace sprężynowe i ich właściwości użytkowe

Pierwsze materace sprężynowe pojawiły się pod koniec XIX w. i w kolejnych dziesięcioleciach cieszyły się ogromną popularnością. Początkowo montowano w nich klasyczne, połączone wzajemnie sprężyny, które następnie zostały zastąpione bonellami, czyli sprężynami opierającymi się o specjalną bazę. Pod koniec XIX w. powstała natomiast pierwsza sprężyna kieszeniowa, której wprowadzenie zrewolucjonizowało materace sprężynowe znacząco podnosząc komfort ich użytkowania. Od tej chwili poszczególne sprężyny mogły bowiem pracować w niezależny od siebie sposób, co sprawiało, że materace stały się jeszcze wygodniejsze. Aktualnie czasy świetności materacy sprężynowych już przeminęły, a ich użytkownicy chętnie zastępują je nowoczesnymi rozwiązaniami piankowymi.

Nie oznacza to jednak, że materace sprężynowe są produktami całkowicie niewartymi naszej uwagi. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele sytuacji, w których zakup takiego rozwiązania jest bardziej opłacalny i korzystny niż wybór nowoczesnego i droższego materaca piankowego. Materace sprężynowe są przede wszystkim rozwiązaniami niedrogimi w zakupie, co docenią osoby o ograniczonym budżecie. Doskonale sprawdzają się do użytkowania z twardym stelażem, który nie jest odpowiedni w przypadku materacy piankowych i lateksowych. Będą także świetnym wyborem niedrogiego w zakupie materaca do pokoju gościnnego lub wynajmowanego mieszkania.

Klasyczne materace sprężynowe – na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Jak widać, istnieją sytuacje, w których zakup materaca sprężynowego jest bardziej uzasadniony niż wybór droższego, bardziej nowoczesnego rozwiązania. Kupując klasyczny produkt wyposażony w sprężyny warto jednak zwrócić uwagę na jego jakość i zdecydować się na materac nieco droższy, ale oferujący za to lepsze właściwości użytkowe. Zdecydowanie nie warto inwestować w materace bonellowe, gdyż są to z reguły produkty o niskiej trwałości, niewygodne w użytkowaniu oraz mogące powodować problemy z kręgosłupem. Zamiast nich lepiej wybrać natomiast rozwiązanie kieszeniowe wyposażone w dobrej jakości sprężyny, które będą odporne na odkształcanie się w czasie.

Poszukując idealnego materaca sprężynowego do spania warto także mieć świadomość, że jego konstrukcja opiera się nie tylko na samych sprężynach, ale także piankach lub lateksie. Warto więc zwrócić uwagę na ich rodzaj, gęstość, grubość oraz rozmieszczenie, gdyż to właśnie od tych czynników w dużej mierze zależy elastyczność materaca oraz wygoda korzystania z niego. Odpowiednia gęstość i równomierność rozmieszczenia sprężyn zapewni natomiast lepsze oparcie dla kręgosłupa i całego ciała sprawiając, że materace sprężynowe będą komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu.