Dolegliwości jelit mogą dostarczyć przykrych w efektach bóli czy problemów z wypróżnianiem. Na szczęście pierwsze oznaki stanów zapalnych zazwyczaj szybko dają o sobie znać, dlatego też należy działać równie sprawnie. Czym objawiają się dolegliwości jelitowe i jak możemy sklasyfikować markery stanu zapalnego jelit?
Markery stanu zapalnego jelit – jak objawia się problem?
Stan zapalny w jelicie może mieć różne przyczyny. Czasami objawy pojawiają się nagle, sprawiają duży dyskomfort i wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Najczęściej jednak problemy z jelitami nie dają wyraźnych oznak, że dzieje się coś niepokojącego. Z tego punktu widzenia tak ważne jest badanie mikroflory jelitowej i diagnostyka.
Mówiąc o objawach, można wyróżnić przewlekłe bóle brzuch i jelit, wzdęcia, zaparcia czy nudności. Mogą się także pojawić biegunki, przez co organizm szybko odwadnia się. Ogólne osłabienie, częste uczucie zmęczenia i nagły spadek masy ciała to również sygnały, które wysyła ciało.
Pakiet badań kontrolnych
Markery jelitowe są wykorzystywane do stałego i prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Bez nich odpowiednie przemieszczanie się pokarmu nie jest możliwe. Ich nieprawidłowa objętość i stężenie w kale może wskazywać na rozpoczynający się problem z układem pokarmowym lub ze stanem zapalnym.
Najpopularniejsze markery stanu zapalnego to kalprotektyna, laktoferyna, elastaza trzustkowa 1 oraz M2PK i krew utajona w kale. Pierwsza z nich jest najszerzej stosowanym markerem. Jest podstawą diagnostyki przebiegu chorób zapalnych jelit, takich jak na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Laktoferyna, podobnie jak kalprotektyna, jest markerem stanu zapalnego w jelicie. Jej podwyższone stężenie świadczy o aktywnym stanie zapalnym jelit. Badanie może tak służyć wykluczeniu ewentualnej, nagłej infekcji zapalnej, takiej jak infekcji bakteryjnej.
Elastaza trzustkowa jest jednym z wytwarzanych enzymów przez trzustkę. Jest wydzielana do światła przewodu pokarmowego, gdzie nie ulega rozkładowi. Umożliwia to badanie jej stężenia w kale oraz ocenę pracy trzustki.
M2PK i krew utajona w kale jest markerem, który wykorzystuje się w monitorowaniu i profilaktyce ewentualnych nowotworów przewodu pokarmowego. Tego typu choroby nie mają początkowo silnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby wykonywać badanie kału regularnie.