dentysta

Laki sposobem na próchnicę

Próchnica, niezależnie od tego, czy pojawia się na zębach mlecznych czy też stałych, może mieć poważne konsekwencje dla całego uzębienia, wiązać się może także z wystąpieniem bezzębia w późniejszych latach. O tym, jak ważna jest profilaktyka przeciwpróchnicowa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Laki – czy są w stanie pokonać próchnicę?

Diagnostyka stomatologiczna jest w stanie wskazać, gdzie dokładnie znajduje się ognisko próchnicy. Fakt, iż na zębie pojawiła się próchnica, powinna być już dostatecznym sygnałem, iż czas zabezpieczyć zęby. Doskonale sprawdzają się tutaj laki stomatologiczne. W pierwszej kolejności należy jednak usunąć pierwotne ognisko próchnicy, w dalszej kolejności trzeba umówić się ze stomatologiem na lakowanie.

Lakowanie zębów jest procesem bezbolesnym. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie oczyścić powierzchnię zębów. Wykorzystuje się w tym celu specjalną szczoteczkę, która przymocowana jest do mikrosilnika. Oczyszczenie powierzchni zęba jest bardzo istotnym krokiem – zaniedbanie na tym etapie może prowadzić do sytuacji, gdy pod powierzchnią laku znajdować się będą bakterie, które mogą przyczynić się do procesu degeneracyjnego zęba. Wówczas lakowanie zęba będzie bezcelowe, gdyż ząb od góry będzie zabezpieczony, ale niższe warstwy zęba będą trawione przez bakterie.

Następnym krokiem jest nałożenie preparatu wytrawiającego, który ma na celu przygotowanie podłoża. Ma on zwyczajowo postać żelu, dzięki czemu wchodzi we wszystkie szczeliny. Środek ten następnie musi być bardzo dokładnie usunięty, cała powierzchnia zębów jest następnie wysuszana. Wysuszenie pozwala na przejście do zasadniczej części procesu, jaką jest nałożenie laku. Jest on w płynnej postaci, dzięki czemu wchodzi we wszystkie zagłębienia, bruzdy i szczeliny, tworząc specjalną powłokę.

Aby lak spełniał swoje właściwości, musi zostać naświetlony specjalną lampą. Zachodzi więc konieczność sprawdzenia, czy dodatkowa powłoka na zębach nie narusza w żaden sposób zgryzu. Jeżeli dochodzi do takiego zjawiska, trzeba wykonać zabiegi korekcyjne. Jeżeli zgryz nie został zaburzony, nie pozostaje nic innego jak umówienie się na kolejne wizyty u stomatologa, celem skontrolowania, czy lakowanie przyniosło efekt i czy nie pojawiły się żadne niepokojące objawy ze strony uzębienia.

Alternatywa dla lakowania

Lakowanie nie jest jedyną metodą zabezpieczenia się przed próchnicą. Stosować można również lakierowanie zębów. Zabieg ten polega na naniesieniu specjalnego lakieru na zęby. Lakier ten uwalnia fluor, wzmacniający szkliwo.

A co czynić w sytuacji, gdy pojawiła się już próchnica zębów mlecznych? Klasyczne metody leczenia zębów stałych nie odnoszą się do mleczaków, dlatego też inne rozwiązanie może wykazać się skutecznością. Chodzi o lapisowanie zębów. W procesie tym wykorzystuje się azotan srebra, który niestety sprawia, iż zęby przebarwiają się, dążąc do uzyskania czarnego koloru. Zęby mleczne wypadną, jednakże chodzi o zabezpieczenie pojawiających się zębów stałych przed próchnicą, by nie przeniosła się z zębów mlecznych.