Kosztowne zabiegi i terapie a opieka medyczna w Polsce

Kosztowne zabiegi i terapie a opieka medyczna w Polsce

Wszyscy dorośli pracujący Polacy zobowiązani są opłacać składki na Narodowy Fundusz Zdrowia, w zamian otrzymując prawo do „bezpłatnej” opieki medycznej. Jednak leczenie poszczególnych pacjentów generuje różne koszty.

Większości pacjentów można pomóc stosunkowo łatwo i za pomocą standardowych leków. Istnieje jednak grupa terapii znacznie droższych niż leczenie przeziębienia. Ich ilość wydaje się wzrastać (są to na przykład terapie nowotworów), a pieniędzy na leczenie wciąż jest tyle samo. Co gorsza, nie każda terapia jest refundowana. Bywa też, że z roku na rok zasady refundacji zostają zmienione i przestają obejmować leczenie jakiegoś schorzenia lub refundowanie danego leku, tak jak niedawno stało się z dość skutecznym, ale drogim lekiem na raka.

Często nowoczesne lekarstwa i terapie dostępne za granicą nie są dostępne i refundowane w Polsce i chorzy muszą je zdobyć we własnym zakresie lub poszukać zamienników – co jednak nie zawsze jest możliwe. Również nowe, często eksperymentalne metody leczenia (w rodzaju przeszczepu płuc przy mukowiscydozie) są niedostępne w Polsce, o refundacji nie wspominając.

Postawieni w nieciekawej sytuacji, chorzy mają kilka możliwości: wziąć kredyt, o ile zostanie im przyznany, lub zwrócić się o wsparcie do indywidualnych darczyńców lub zajmujących się tym fundacji. Często udaje się uzyskać pomoc, ale, niestety, nie zawsze.

Polska służba zdrowia, z uwagi na poważne niedofinansowanie i wady systemowe, w wielu przypadkach okazuje się nieskuteczna.