soczewki kontaktowe

Jakie soczewki kontaktowe dla osoby nadwzrocznej?

Nadwzroczność zaliczana jest do najczęściej występujących wad wzroku. Określana jest także jako hiperopia w wyniku której promienie świetlne w oku nieprawidłowo się załamują. Jakie są objawy tej wady i które soczewki kontaktowe będą odpowiednie, jeśli się z nią borykamy? Podpowiadamy.

Nadwzroczność i jej objawy

Nadwzroczność to wada refrakcji oka, co w praktyce oznacza, że osłabiony nią układ optyczny nie jest w stanie w sposób prawidłowy załamywać dostające się do niego promienie słoneczne. Obraz u osób u których występuje ta wada powstanie poza siatkówką oka, podczas gdy u osób zdrowych na siatkówce. Takie działanie powoduje, że widoczność zarówno z bliska, jak i w dali jest niewyraźna. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u okulisty? Oprócz wspomnianej pogarszającej się jakości widzenia pacjenci bardzo często uskarżają się na bóle oczu oraz głowy. Są one ściśle związane z nadmierną akomodacją oka. Bardzo często pojawia się u nich także łzawienie oczu i towarzyszące temu zmęczenie. Pojawia się ono zdecydowanie najczęściej po tym, jak spędzamy długi czas przy komputerze, albo też w trakcie czytania. Żadnych z wymienionych czynników, jakie mogą wskazywać na pojawienie się nadwzroczności nie można bagatelizować. Ważne, aby szybko ją zdiagnozować, a następnie rozpocząć leczenie.

Przyczyny nadwzroczności

Nadwzroczność została zakwalifikowana do wad, jakie występują genetycznie i często już pierwsze objawy daje w pierwszych latach naszego życia. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn pojawiania się jej to zbyt niska moc łamiącą układu optycznego. Nie bez znaczenia jest także za krótka gałka oczna. Nadwzroczność została podzielona. Wyróżnia się w więc małą, która kwalifikowana jest do granicy 2,5 dioptrii. Kolejna, to średnia (od 2,5 do 6,0 dioptrii), a następnie duża (powyżej 6,0 dioptrii).

Korekcja hiperopii

Hiperopia oczywiście kwalifikuje się do korygowania , ale jego jakość wynika przede wszystkim z fachowej diagnostyki, a następnie wyboru odpowiednich do danego stopnia zaawansowanie soczewek kontaktowych tudzież okularów. W obu przypadkach dobierane są te o mocy dodatniej. Bardzo ważne jest to, aby korekcję tejże wady dobrać odpowiednio do naszego stylu życia oraz indywidualnych preferencji. Wśród najczęściej wymienianych metod wymienia się jednak soczewki kontaktowe, które są bardzo wygodnym rozwiązaniem zarówno dla osób prowadzących aktywny tryb życia, jak również raczej spokojny. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że soczewki to rozwiązanie uniwersalne i z powodzeniem mogą być stosowane na przemian z okularami, gdzie dobrym wyborem będą m.in. soczewki jednodniowe. Ważne jest jednak to, aby stawiać na ich wysoką jakość, a taką znajdziemy w profesjonalnych salonach, w tym na przykład Twoje Soczewki. Wśród wielu dostępnych modeli można wymienić chociażby dailes total 1 .