Od pewnego czasu, dzięki wprowadzeniu recept elektronicznych, już nie musimy specjalnie jechać do przychodni stacjonarnej, aby otrzymać od lekarza e-receptę. Obecnie, kiedy skończy nam się zażywany na stałe lek lub jesteśmy chorzy, ale nie mamy możliwości odwiedzić gabinetu stacjonarnego, po konsultacji telefonicznej lub online z lekarzem, możemy otrzymać receptę przez internet. W jaki sposób? Podpowiadamy.
Recepta online – jak można ją otrzymać?
Dzięki pandemii koronawirusa telemedycyna bardzo się rozwinęła i powstało wiele przychodni, które działają online. Są w nich zatrudnieni lekarze różnych specjalności, na co dzień przyjmujący pacjentów również w stacjonarnych placówkach. Dzięki wprowadzeniu recept elektronicznych otrzymanie e-recepty przez internet jest możliwe, ponieważ obecnie pacjenci zamiast papierowego druku, otrzymują czterocyfrowy kod potrzebny do realizacji e-recepty.
Recepta online to pewnego rodzaju uproszczenie, ponieważ korzystając z usług przychodni online również konsultujemy się z lekarzem, tylko nie widzimy go osobiście. Dlatego pacjent chcący skorzystać z zalet telemedycyny proszony jest o wypełnienie formularza, w którym może wpisać jakiego leku potrzebuje i opisać krótko przebieg swojej choroby. Dodatkowo musi podać informacje dotyczące alergii, przyjmowanych na stale preparatów, chorób przewlekłych, przebytych operacji czy ciąży. Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję o wypisaniu konkretnego leku. Czasami może potrzebować dodatkowej dokumentacji medycznej pacjenta. Należy mieć jednak świadomość, że specjalista może odmówić przepisania leku.
Przedłużenie recepty przez internet, to prosta usługa, która może zastąpić wizytę w przychodni
Recepta online, a właściwie konsultacje z lekarzem online to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które leczą się przewlekłe i stale zużywają leki. Często nie mając czasu na standardową wizytę w placówce stacjonarnej, korzystając z konsultacji online, mogą otrzymać przedłużenie recepty na przyjmowane na stałe preparaty. To doskonałe rozwiązanie również dla osób, które zmagają się z pojawiającymi się okresowo dolegliwościami, na przykład spowodowanymi alergią.
W niektórych przypadkach jednak telemedycyna może pomóc również pacjentom, u których pojawiła się nowa choroba. Istnieje wiele schorzeń, które można leczyć wyłącznie na podstawie zebranego wywiadu medycznego, ponieważ w taki sam sposób są one diagnozowane w placówkach stacjonarnych. Czasami jednak lekarz w takiej sytuacji może poprosić pacjenta o dosłanie wyników badań lub zdjęć. Jeżeli jednak uzna, że objawy są niepokojące lub pacjent wymaga badania fizykalnego, skieruje go na wizytę do placówki stacjonarnej.