Jak wyglądają konsultacje psychologiczne online?

Wizyta u psychologa, która nie odbywa się stacjonarnie w gabinecie, a za pośrednictwem Internetu, może budzić kontrowersje i skłaniać do zastanowienia, czy aby taka forma terapii jest tak samo skuteczna, jak bezpośredni, osobisty kontakt między pacjentem a specjalistą. Biorąc jednak pod uwagę obecne czasy, często brak możliwości dojazdu pod wskazany adres, duże odległości między miejscem zamieszkania a gabinetem psychologa, taka forma kontaktu może dla wielu okazać się nie tylko jedyną, ale również skuteczną i bardzo pomocną. Jak zatem wygląda taka wizyta online?

Sposoby prowadzenia terapii online

Poranie specjalistyczne zapewniają pacjentom wiele możliwości kontaktowania się z nimi, prowadzenia konsultacji i terapii. W zależności od problemu i potrzeby można je również prowadzić online. To oznacza, że kontakt między pacjentem a specjalistą może odbywać się za pomocą wideokonferencji, czatu, rozmowy telefonicznej, ale także przez wymianę maili. Co ważne, bardzo często konsultacje psychologiczne online oraz sposób ich prowadzenia nie jest odgórnie narzucany pacjentowi, ale przedstawiany mu jako kilka wariantów. To on decyduje o sposobie uczestnictwa w terapii, co pozwala mu czuć się komfortowo i skupić na problemie, zamiast np. na znikomym zasięgu, problemach z łączem internetowym, czy komunikowaniem się wyłącznie za pomocą wiadomości mailowych, których pisanie może być czasochłonne i dla wielu uciążliwe.

Kiedy odbywają się konsultacje online?

Najczęściej są to terminy ustalane indywidualnie wraz z pacjentem. Uwzględnia się jego grafik pracy, ale także inne zobowiązania i okoliczności, przez które nie może uczestniczyć w spotkaniu w określonych porach lub dniach tygodnia. Zdarza się, że poradnia psychologiczna w Gdańsku zapewnia możliwość terapii w godzinach wieczornych lub w weekendy. Należy mieć na względzie, że niektórzy pacjenci powinni uczęszczać na terapię wyłącznie stacjonarną, co jest wyrazem troski specjalisty o zdrowie pacjenta i jego dobro.