Jak uchronić dziecko przed wszawicą?

Wszawica to choroba pasożytnicza przenoszona przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica może dotknąć każdego bez względu na długość włosów i poziom higieny osobistej. Niestety wciąż wokół tej choroby krąży wiele mitów przez co jest ona powodem do wstydu, a nawet szydzenia z innych. Jak postępować aby uniknąć zarażenia wszawicą i jak ją leczyć?

Występowanie wszawicy

Wszawica jest ciągle obecna. Najczęściej pojawia się w dużych skupiskach ludzi. Można się nią zarazić poprzez bezpośrednie zetniecie głowy z głową osoby zarażonej, poprzez zakładanie cudzych czapek i szalików oraz w wyniku korzystania z tych samych akcesoriów do włosów, w tym szczotek i grzebieni. Wyjątkowo szybko wszawica rozprzestrzenia się w szkołach i przedszkolach gdzie dzieci podczas zabawy lub zajęć sportowych często stykają się głowami.

Jak wygląda choroba i jakie są objawy wszawicy?

Na początku pojawia się świąd najbardziej intensywny w miejscach największej aktywności pasożytów, czyli  na skroniach, potylicy i w części ciemieniowej głowy. Swędzeniu może towarzyszyć zaczerwienienie, a w wyniku drapania pojawiają się przeczosy czyli zadrapania i drobne ranki, które mogą prowadzić do stanu zapalnego skóry głowy. Widocznym objawem są gnidy, czyli jaja wszy przytwierdzone do włosów oraz same pasożyty, które przypominają ziarno sezamu. Kolejnym objawem są zlepione ropno-surowiczą wydzieliną kosmyki włosów powodujące powstawanie kołtunów.

Profilaktyka wszawicy

Jak uniknąć zarażenia wszami? Wbrew pozorom przesadne dbanie o higienę wcale nie zabezpieczy nas i dzieci przed wszawicą. Pasożyty atakują bez względu na czystość i długość włosów oraz wiek nosiciela. Co zatem robić? Ważne aby uczulić dziecko aby nie pożyczało innym swojej czapki, szalika, czepka na basen, ręcznika, grzebienia i innych akcesoriów do włosów. Kolejna kwestia to bieżące sprawdzanie komunikatów w szkole, przedszkolu lub żłobku dotyczące przypadków wszawicy. W sytuacjach zagrożenia zarażeniem warto poinformować dziecko o konieczności zachowania dystansu i nie zbliżaniu się głowami z innymi dziećmi.

W ramach profilaktyki można też stosować spray odstraszający wszy, który za kilkanaście złotych kupimy w aptece. Preparaty chroniące przed wszawicą działają na zasadzie repelentu opartego na naturalnych olejkach eterycznych i innych substancjach uniemożliwiających zasiedlenie pasożytów na głowie i złożenie jaj.

Leczenie wszawicy

Dobrym zwyczajem jest rutynowe przeglądanie skóry głowy dziecka sprawdzające obecność charakterystycznych jasnych grudek, czyli gnid i wesz. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice za uszami i nad karkiem, gdzie najczęściej chowają się wszy. Można to robić przy okazji czesania włosów po ich umyciu. Szybkie wykrycie zarażenia ułatwi usunięcie form dorosłych wszy i ich jaj oraz ograniczy rozprzestrzenianie się choroby na innych członków rodziny lub znajome dzieci w szkole.

Jak usunąć wszy i gnidy u dziecka? Jeżeli zauważymy obecność pasożytów musimy jak najszybciej kupić i zastosować lotion, płyn lub szampon na wszy i gnidy. Na rynku znajdziemy lecznicze preparaty na wszy bez recepty (https://www.aptekaolmed.pl/pol_m_Bez-recepty_problemy-skorne_wszawica-1444.html) zawierające dimetikon, permetynę, nalewki roślinne oraz olejki eteryczne. W zależności od wybranego preparatu nawet jednorazowe użycie zwalczy wszystkie stadia rozwojowe wszy. Dostępne są również zestawy ze specjalnym gęstym grzebieniem, którego użycie usunie pasożyty z włosów.

Warto pamiętać, że kuracja przeciw wszom dotyczy wszystkich członków rodziny i najbliższego otoczenia dziecka.

Dodatkowe czynności jakie należy wykonać to wypranie pościeli, ręczników i odzieży w minimum 60 stopniach Celsjusza i dokładne ich wyprasowanie, odkurzenie łóżek, pluszaków i innych rzeczy, których nie można wyprać oraz wygotowanie szczotek, grzebieni, gumek i spinek. Pomoże to uniknąć powtórnego zarażenia.