wszy we wlosach

Jak sobie poradzić z wszami?

Wszawica jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. Nie ma żadnej reguły jak jej unikać, ponieważ można się nią zarazić wszędzie, gdzie się ma kontakt z drugim człowiekiem. Rzadko się mówi o wszawicy, gdyż jest to temat tabu, który kojarzy się tylko z ubóstwem i brudem. Mimo tego, że odpowiednio dbasz o higienę oraz o środowisko, w jakim się obracasz, wszawica może pojawić się też u ciebie.

Jak może dojść do zarażenia wszawicą?

Zarazić się wszawicą można poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami osobistymi. Zachowania takiej jak przytulanie się, stykanie głowami, wspólne używanie grzebienia, szczotek, ręczników i innych ozdób do głowy może nieść za sobą ryzyko zarażenia się. Najbardziej narażone na wszy są dzieci, co nie wyklucza tego, że osoba dorosła również może się zarazić wszami. Wszy pasożytują głównie na owłosionej skórze głowy, ich żywicielem jest krew człowieka. Objawiają się poprzez nasilone swędzenie głowy, a w miejscu ugryzienia pojawia się niewielkie zgrubienie, które swędzi i piecze. Można je zauważyć gołym okiem, bo wyglądają jak ziarna sezamu.

Jak usunąć wszy ze skóry głowy?

Wszy swoim wyglądem przypominają łupież, lecz są od niego zdecydowanie większe i trudniejsze w usunięciu. Można spróbować się ich pozbyć domowymi sposobami lub kupić odpowiednie preparaty służące do usunięcia wszawicy. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Kosmetyki-do-pielegnacji-ciala_Na-wszy-326.html Zaraz po tym jak zauważymy u siebie lub u kogoś bliskiego wszy, natychmiast trzeba podjąć leczenie, aby jak najszybciej się ich pozbyć i uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się.

Jak wykonywać kurację prawidłowo, aby przyniosła efekty?

Kupując szampon, płyn lub inny preparat na wszy, należy postępować zgodnie z instrukcją. Najważniejsze jest prawidłowa aplikacja w odpowiedniej ilości, która należy pozostawić na włosach na wskazaną w ulotce ilość czasu. Istotne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość powtarzania kuracji. Postępując zgodnie z zaleceniami, przyniesie korzystny skutek. Samo stosowanie szamponów niestety nie wystarczy, bardzo ważne jest również dokładne wyczesywanie wszy i ich jaj gęstym grzebieniem. Warto zwrócić uwagę, że największe skupiska mogą znajdować się za uszami i nad karkiem.

W przypadku zachorowanie na wszawicę jednej osoby w rodzinie należy wszystkich jej członków poddać kuracji, ponieważ wszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Istotne jest również, aby wyrzucić wszystkie grzebienie, szczotki, gumki i akcesoria do włosów wyrzucić, a ubrania, ręczniki, pościel i koce wyprać w temperaturze 60 stopni. Wszawica jest bardzo trudna do usunięcia, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i powtarzać kurację.