leczenie zebow

Jak rozwiązać problem braków w uzębieniu?

Długotrwały ubytek jednego lub kilku zębów to nie tylko problem kosmetyczny. Ma on druzgocący wpływ na resztę uzębienia. Pozostałe zęby mogą przechylać się, rozchwiać i przesuwać w stronę ubytku. Po pewnym czasie dochodzi do zaniku kości, a co za tym idzie do zmiany owalu twarzy. Współczesne dentystyka oferuje wiele form przeciwdziałania brakom w uzębieniu. Poniżej znajdują się najpopularniejsze opcje.

Protezy ruchome – tradycyjne rozwiązanie

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na braki w uzębieniu jest ruchoma proteza. Najczęściej skonstruowana jest z elementów metalowych i akrylowych. Wykonywana jest przez protetyka na podstawie odlewu pozostałych zębów i stanu jamy ustnej. Protezę mocuje się do pozostałych zębów przy pomocy zatrzasków lub specjalnych klamer. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i szeroko dostępne. Pewną wadą może być konieczność szlifowania pozostałych zębów i ewentualnego wypadania protezy.

Mostek zębowy – wygodny i komfortowy

Most to coraz popularniejsze bardzo komfortowe rozwiązanie, dostępne w dobrej cenie. Pozwala na uzupełnienie od jednego do nawet kilkunastu zębów. Jest zamocowane trwale w jamie ustnej i najczęściej wykonane z porcelany na metalowej podbudowie. Dobrze odtwarza utracone zęby, jednak wymaga szlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów. Dodatkowo nie wywiera odpowiedniego nacisku na kość, co może prowadzić do jej zanikania.

Implanty zębowe – trwałe i niezawodne

W obecnych czasach najskuteczniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie, które umożliwia likwidację luki zębowej to implanty. Zbudowane z najwyższej jakości materiałów są wszczepiane bezpośrednio do kości, dlatego wywierają na nią odpowiedni nacisk. Komórki kości integrują się z tytanową śrubą, dlatego implant uzyskuje biologiczną zgodność z organizmem. Dobrej jakości implanty w Warszawie w stu procentach imitują naturalne zęby – zarówno pod względem wyglądu, jak i koloru. Podczas czynności takich jak jedzenie, czy mówienie nie sprawiają żadnego dyskomfortu i są praktycznie niewyczuwalne dla pacjenta.

Proteza, most, czy implanty – co wybrać?

Z punktu widzenia funkcjonalności najbardziej odpowiednią metodą na braki w uzębieniu są implanty. Nie tylko nie generują problemów z wypadaniem, tak jak ruchoma proteza, ale także – w przeciwieństwie do mostów – odpowiednio obciążają kość. Pewną wadą może być cena – implanty są bowiem zdecydowanie najdroższą, ze wszystkich trzech opcji. Warto jednak pamiętać, że proces ich wszczepiania jest długotrwały i składa się z wielu faz. Właśnie dlatego koszta równomiernie rozkładają się w czasie. Wiele gabinetów dentystycznych oferuje także dogodne plany ratalne.

Każda opcja jest lepsza niż pozostawienie ubytku samemu sobie. Należy jednak pamiętać, że nasz wybór będzie rzutował na wiele przyszłych lat, dlatego warto podejść do niego kompleksowo. Most może być dobrym kompromisem pomiędzy implantami a ruchomą protezą. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnym komforcie i dożywotniej trwałości warto rozważyć wszczepienie implantów.