Ludzie, którzy chcą zacząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, zwykle robią to wtedy, kiedy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jest to jakaś motywacja, jednak warto się zastanowić, czy nie przestawić się całkowicie na taki tryb, ponieważ płynie z tego wiele korzyści. Jak się do tego zabrać i od czego zacząć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Gdzie szukać porad o zdrowym stylu życia?
W związku z rosnącą modą na zdrowy styl życia powstało i nadal powstaje, coraz więcej blogów, stron internetowych, na których porusza się właśnie tę tematykę. Motywujące do zmian porady o zdrowiu znajdziesz m.in. na medigo.pl, dzięki czemu dowiesz się, jak możesz zmienić swoje życie na lepsze oraz poprawić zdrowie. Nie zawsze potrzeba do tego radykalnych zmian. Wystarczy wprowadzić kilka ulepszeń, bez których później nie można się już obejść. A jakich? Podpowiadamy.
Zbilansowana dieta
To podstawowy element zdrowego stylu życia. W pierwszej kolejności musisz ograniczyć do absolutnego minimum spożywanie takich produktów jak cukier, kolorowe napoje, fast foody, alkohol oraz wysoko przetworzone produkty. Nie chodzi o to, aby wyeliminować je całkowicie ze swojego życia, ponieważ wszystko jest dla ludzi, ale w racjonalnych ilościach i nie za często spożywane. Szkodliwe produkty, do których przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić, można zastąpić zdrowszymi zamiennikami.
Spożywaj produkty z różnych grup żywności tak, aby zadbać o urozmaicenie posiłków i codziennie dostarczać organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych oraz mineralnych. Nie powinno zabraknąć produktów zbożowych, będących głównym źródłem energii. Oczywiście nie zapomnij o warzywach i owocach, które dostarczą ci potrzebnych witamin. Mięso spożywaj z umiarem, a najlepiej zastąp je rybami i roślinami strączkowymi. Ogranicz spożywanie soli oraz tłuszczów, zwłaszcza tych zwierzęcych.
Pamiętaj, aby spożywać 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.
Aktywność fizyczna
Odpowiednio zbilansowaną dietę należałoby połączyć z aktywnością fizyczną. Nie tylko pozwoli to na zrzucenie i kontrolowanie wagi, ale też zmniejszy ryzyko zachorowania na raka, depresję, cukrzycę, choroby serca i całego układu krążenia oraz pomoże zadbać o mocne kości.
Nie musi być to wyciskający siódme poty trening na siłowni. Wystarczy 30 minut dziennie. Może być to różnego rodzaju aktywność jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy zwykły spacer. Udowodniono naukowo, ze 13-minutowy spacer, może wydłużyć życie nawet o 3 lata.
Ograniczenie stresu i odpoczynek
Stresu oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale można nad nim panować. Przewlekły stres zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca oraz inne choroby cywilizacyjne. Osłabia również psychicznie, a życie w ciągłym napięciu może prowadzić do zaburzeń psychicznych, problemów z koncentracją, a nawet depresji.
W opanowaniu stresu pomogą ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, joga czy po prostu, pozytywne myślenie Zmniejsza się dzięki temu poziom lęku i zmęczenia psychicznego, dzięki czemu można wreszcie ustabilizować sytuację emocjonalną. Pamiętaj o wypoczynku i znajdź czas na relaks.