psychiatra

Jak powinna być prowadzona psychoterapia indywidualna?

W naszym codziennym życiu nie brakuje takich momentów, które sprawiają, że nasze zdrowie psychiczne pozostawia wiele do życzenia. Traumatyczne wydarzenia, długotrwały stres oraz różnego rodzaju zaburzenia sprawiają, że funkcjonowanie z dnia na dzień staje się trudne. W takim przypadku wielu lekarzy pierwszego kontaktu odsyła swoich pacjentów do innych specjalistów. Czy psychoterapia indywidualna rzeczywiście może pomóc nam w uporaniu się z problemami? Jak powinna przebiegać?

Psychoterapia – zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Do gabinetów specjalistów trafiają ludzie w różnym wieku. Zazwyczaj mają za sobą przeróżne przejścia, które sprawiły, że codzienne funkcjonowanie wiąże się z dużym wysiłkiem. To właśnie tutaj, w tym bezpiecznym i komfortowym miejscu pacjenci zwierzają się swojemu psychoterapeucie ze swoich sekretów, a czasami po prostu rozmawiają o bieżących sprawach i próbują zrozumieć, co może być przyczyną nagłego lub stopniowego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Coraz częściej można usłyszeć głosy, że każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu spotkać się z takim specjalistą, ponieważ może się okazać, że pewne niewyrażone myśli powinny wreszcie znaleźć ujście.

Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Dbając o swoje zdrowie psychiczne, najlepiej skorzystać z pomocy, jaką jest między innymi psychoterapia indywidualna. Jej odpowiednikiem jest wariant grupowy, w którym to nie spotykamy się ze specjalistą twarzą w twarz, tylko mamy szansę poznać innych ludzi zmagających się z problemami podobnymi do naszych. To rozwiązanie sprawdzi się w momencie, gdy nie wstydzimy się rozmowy w większym gronie lub po prostu chcemy poznać najpierw historię innych ludzi, zanim opowiemy im naszą własną.

Na korzyść psychoterapii indywidualnej przemawia fakt, że pacjent zostaje zachęcony do wyrażenia swoich myśli bez obawy, że zostanie oceniony bądź skrytykowany. Praca w grupie bywa pod tym względem nieco trudniejsza. Jeżeli spotykamy się z psychoterapeutą osobiście w jego gabinecie, to zapewne szybko zauważymy, że ten poświęca nam niezwykle dużo czasu, odpowiada na nasze pytania i pozwala rozwijać nasze myśli, naprowadza na możliwe rozwiązania, ale nigdy nie wskazuje gotowej odpowiedzi.

Jak prowadzona jest psychoterapia indywidualna?

Na początku warto wskazać, że psychoterapia może być prowadzona w różnych nurtach. Będzie to między innymi podejście psychodynamiczne, poznawcze, behawioralne oraz humanistyczne. To, na jaki nurt trafimy zależne jest między innymi od tego, jakiego specjalistę wybierzemy. Są psychoterapeuci, którzy skupiają się głównie na terapii behawioralnej, podczas gdy inni doceniają w szczególności poprawnie przeprowadzoną psychoanalizę.

Aby psychoterapia indywidualna była skuteczna, musimy pamiętać o regularności spotkań. Zazwyczaj są to wizyty powtarzane co dwa tygodnie bądź raz w tygodniu. Ważne również, aby pacjent czuł się dobrze w towarzystwie specjalisty. Zdarza się i tak, że znalezienie właściwego psychoterapeuty bywa niezwykle czasochłonne.

Jeżeli temat psychoterapii indywidualnej szczególnie Cię zaciekawił, koniecznie zajrzyj na stronę: https://strefamysli.pl/, gdzie znajdziesz przydatne informacje dotyczące dbania o zdrowie psychiczne.