Ząbkowanie to trudny okres dla każdego malucha i jego rodziców. Miesiące płaczu i bólu, który męczy niemowlę, są wyczerpujące i stresujące. Dziecko często staje się płaczliwe, marudne, ma problemu ze snem i często pojawia się stan podgorączkowy. Rodzice stresują się, zastanawiając się, jak poradzić sobie z bólem przy ząbkowaniu u niemowlaka. Istnieje na to wiele sposobów – zapoznaj się z tymi najbardziej skutecznymi.
Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?
Nie ma określonego czas, kiedy wszystkie dzieci zaczynają ząbkować. Jest to uzależnione głównie od genetyki, dlatego niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować już od czwartego miesiąca życia, a u innych zęby zaczną pojawiać się dopiero pod koniec dwunastego miesiąca. Nie ma się więc co przejmować, jeżeli Twój maluch niebawem kończy pół roku i nadal nie ząbkuje. Do lekarza należy się udać, kiedy dziecko kończy rok życia, a nadal nie ma objawów ząbkowania.
Jak rozpoznać ząbkowanie – jakie objawy ma ząbkowanie?
Ząbkowanie nie jest trudne do rozpoznania. Z czasem ząbkowania dziecko zaczyna się bardziej ślinić. Cały czas wkłada swoje ręce do buzi lub na zmianę z gryzakami i zabawkami. Takie masowanie dziąseł przynosi mu ulgę. Dodatkowo pojawić się może gorączka, marudzenie i częsty płacz. Dzieci podczas ząbkowania nie mają ochoty na jedzenie z piersi marki, ponieważ pokarm, który z niej otrzymują jest ciepły, a wysoka temperatura wzmaga bóli dyskomfort, jaki odczuwa niemowlak.
Zimne okłady na dziąsła
Jednym ze sposobów na ząbkowanie, jest robienie zimnych okładów. Do tego idealnie nadają się gaziki zamoczone w zimnej wodzie lub gryzaki, które wypełnia się wodą i wkłada na kilka minut do lodówki. Trzeba jednak pamiętać, by wacik i gryzaki nie były za zimne, by nie powołały odmrożeni i zakażenia dziąseł. Nie można ich wkładać do zamrażalki.
Masaż dziąseł na ząbkowanie u niemowlaka
Doskonale sprawdzi się również masaż na dziąsła. Można go wykonywać własnym palcem lub specjalnymi szczoteczkami do dziąseł dla niemowlaków, które dostępne są w aptece. Warto również kupić specjalne żele i maści na dziąsła, które tworzą warstwę ochronną, dzięki czemu zmniejszają ból.
Ząbkowanie u dzieci jest trudnym czasem, jednak stosując się do zaleceń i okazują cierpliwość można sobie z nim poradzić. Warto pamiętać, że w tym czasie dzieci potrzebują miłości i wsparcia od swoich rodziców.