Fizykoterapia – czym jest?

Fizykoterapię można zdefiniować jako jeden z działów fizjoterapii. Polega przede wszystkim na oddziaływaniu na organizm za pomocą różnego rodzaju bodźców, które mogą być naturalne lub wytwarzane mechanicznie. Działanie na ciało za pomocą światła, lasera czy ultradźwięków może być stosowane jako samodzielny rodzaj terapii, ale często stanowi wsparcie dla innych metod fizjoterapii.

Fizykoterapia – jakie są rodzaje?

Fizykoterapia opiera się na różnego rodzaju bodźcach, które oddziałują na ciało człowieka.

Mogą to być:

  • drgania mechaniczne (terapia ultradźwiękami),
  • promieniowanie laserowe (laseroterapia),
  • prądy (elektroterapia),
  • pole magnetyczne (magnetoterapia),
  • impulsy akustyczne (terapia falą uderzeniową),
  • zimno (krioterapia).

W zależności od potrzeb dobiera się albo jeden rodzaj terapii albo łączy kilka. Wszelkie wskazania zależą od konkretnych dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta.

Wskazania do fizykoterapii

Fizykoterapia powinna być przeprowadzana pod okiem specjalisty i to on decyduje, o konkretnych wskazaniach do różnego rodzaju zabiegów. Najczęściej ma to miejsce w przypadku stanów pourazowych, takich jak złamania, zwichnięcia, krwiaki i obrzęki, a także w czasie rehabilitacji po unieruchomieniu. Fizykoterapia bywa także stosowna w przypadku nawracających bólów kręgosłupa, stawów i mięśni, wynikających z przeciążenia. Przewlekłe stany zapalne, zwyrodnieniowe, a także nerwobóle i porażenia mięśniowe również mogą być łagodzone za pomocą różnych rodzajów fizykoterapii.

Przeciwwskazania do fizykoterapii

Mimo wysokiej skuteczności zabiegów wykonywanych w ramach fizykoterapii, nie każdy może się im poddać. Do najważniejszych przeciwwskazań należą ciąża i choroby nowotworowe. Koniecznie należy o nich poinformować lekarza, gdyż niektóre zabiegi mogą negatywnie wpłynąć na ogólny stan pacjenta. Do przeciwwskazań fizykoterapii zalicza się także m.in.: stany zapalne układu oddechowego, krwawienia, arytmię, choroby dermatologiczne. Należy także uzgodnić z lekarzem zabiegi fizykoterapii, jeśli w ciele obecne są jakiekolwiek elektroniczne implanty.

O wszelkich wskazaniach i przeciwwskazaniach decyduje specjalista, który przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad w czasie konsultacji medycznej. To na jego podstawie dobierany jest rodzaj terapii, gdyż są one na tyle zróżnicowane, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.