pomoc endokrynologa

Endokrynolog – kiedy trzeba skorzystać z jego pomocy?

Lekarz endokrynolog to specjalista, do którego należy zwrócić się w przypadku występowania wielu różnych dolegliwości. Kiedy dokładnie niezbędna będzie jego pomoc? 

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog to specjalista, który pomaga w zdiagnozowaniu wielu chorób. Zajmuje się wszelkimi problemami związanymi z układem dokrewnym, czyli wszelkiego rodzaju gruczołami oraz prawidłową pracą układu hormonalnego. Choroby związane z nieodpowiednią pracą tych gruczołów są często trudne do rozpoznania. Nie dają bolesnych objawów, przez co często są przez długi czas ignorowane. Nierzadko mają jednak negatywny wpływ na jakość życia. Powodują zły nastrój czy problemy z wyglądem. Lekarz endokrynolog w Rybniku i każdym innym mieście, dzięki odpowiednim badaniom będzie w stanie określić czy praca gruczołu oraz gospodarki hormonalnej jest zaburzona. Najczęściej endokrynolog przeprowadza dokładny wywiad i zaleca wykonanie szczegółowych badań krwi. Często wykonuje również USG gruczołu, ewentualnie biopsję. Leczenie endokrynologiczne zazwyczaj polega na podaniu dopasowanych lekarstw. Niestety w przypadku zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowej pracy gruczołu podawanie leków może być niezbędne przez wiele lat. 

Kiedy należy udać się na wizytę do specjalisty?

Bardzo często na wizytę u endokrynologa kieruje lekarz rodzinny, który podejrzewa jakąś chorobę i potrzebuje potwierdzić diagnozę. Z wizyt u endokrynologa korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. U maluchów najczęściej spotykanymi powodami konsultacji są zaburzenia wzrostu, problemy z masą ciała, jak również zbyt wczesne lub późne dojrzewanie. Dorośli najczęściej zwracają się o pomoc związaną z problemem utrzymania prawidłowej masy ciała – zarówno z nagłym przyrostem, jak i spadkiem, problemami skórnymi w postaci trądziku, nadmiernym owłosieniem, lub wręcz przeciwnie – z utratą włosów, oraz w wielu innych przypadkach. Kobiety również zgłaszają się po poradę w przypadku problemów związanych z zajściem w ciążę.