Sierść zwierząt, roztocza, a nawet słońce – przyczynami reakcji alergicznych są naturalne zjawiska z bliskiego sąsiedztwa człowieka. Problem uczulenia dotyka sporo osób na całym świecie, a specjaliści przepisują coraz nowsze tabletki na alergię. Jednak – podobnie jak preparaty oparte na naturalnych składnikach – pomocne mogą być także domowe sposoby na tę przypadłość.
Najczęstsze przyczyny alergii
Mechanizm uczulenia jest zawsze podobny. Układ odpornościowy reaguje na substancję chemiczną zawartą w alergenie. Atak może nastąpić przez spożycie pokarmów, być spowodowany drogą wziewną lub kontakt szkodliwego czynnika ze skórą. Do najsilniej alergizujących produktów należą m.in. truskawki, czekolada czy orzechy laskowe. Skuteczne sposoby na alergię potrzebne są również osobom, które na nadejście wiosny i pylenie roślin reagują silnym katarem.
Poprzez układ oddechowy uczulają m.in. drobinki zawarte w sierści domowych futrzaków lub odchody roztoczy. Uciążliwe potrafią też być promienie słońca czy kosmetyki. Należy uważać na leki – niewielka różnica w składzie może skończyć się gwałtowną reakcją organizmu.
Co na alergię – tabletki i środki medyczne
Wśród środków wspomagających alergików są preparaty na alergię łagodzące objawy. Bezpieczne dla organizmu medykamenty najczęściej wykorzystują substancje pochodzenia roślinnego lub powszechnie znane antyalergeny jak witamina B czy E. Pośród nich jest także wapno – środek pierwszego zastosowania przy kłopotach skórnych. Dostępne w wygodnej formie musujących tabletek przydaje się przy nagłym nasileniu objawów. Pomocne są również produkty w postaci kropel do oczu czy aerozoli na obrzęknięte śluzówki. W przypadku podrażnień skóry można zastosować dermokosmetyki o właściwościach przeciwalergicznych.
Domowe sposoby na alergię
Podstawą przeciwdziałania skutkom uczulenia jest usuwanie czynnika alergizującego. Regularne wietrzenie i odkurzanie (koniecznie z filtrem HEPA) daje chorym sporą ulgę. Raz na jakiś czas można poddać wnętrza zabiegowi ozonowania. Jest to dobre rozwiązanie, gdy wśród domowników pojawia się alergia. Domowe sposoby na łagodzenie obrzęków czy zaczerwienienia także są przydatne. Od dawna wykorzystuje się zioła w postaci naparów do picia, inhalacji czy okładów. Najpopularniejszą rośliną na przypadłości o podłożu uczuleniowym jest rumianek. Do przemywania wyprysków skórnych używa się również prawoślazu.
Codzienną dietę alergika powinny uzupełniać produkty bogate w witaminy B i E, np. wątroba, orzechy włoskie czy ryby. Naturalnym źródłem dobroczynnych substancji są soki owocowe i warzywne. Można pić zdrowe koktajle ze względu na zawartość witaminy C. Podobne działanie mają tabletki przeciwalergiczne z odpowiednią dawką witamin. Najnowsze badania wskazują na kwasy Omega-3 jako czynnik sprzyjający w walce z alergią.
Alergia – łagodzenie objawów
W zmaganiach z tą przypadłością liczy się jak najszybsze dostarczenie organizmowi substancji, które zmniejszają dokuczliwe objawy. Wszystko, co na alergię zalecają lekarze, ma pomóc w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi skutkami uczulenia. Łagodzenie problemów to naczelna zasada reagowania na reakcję alergiczną. Zwykle korzysta się z naturalnych sposobów, uzupełnionych o preparaty i tabletki na alergię.