badanie eeg

Do czego służy badanie EEG? Co można wykryć?

Badanie EEG pozwala nam na dogłębną analizę działania mózgu pacjenta. Kiedy jednak jest ono wykorzystywane i co z jego pomocą jesteśmy w stanie tak właściwie wykryć?

Badanie EEG – czym ono jest?

Dbanie o swoje zdrowie jest w obecnych czasach o wiele łatwiejsze dzięki rozwojowi technologii oraz samej medycyny. Możemy natrafić na wiele przydatnych badań, które pozwalają nam wykryć problemy jeszcze w momencie, gdy nie zdołały się one zbytnio rozwinąć, a także namierzyć ich źródło, gdy nie jest ono jasne na pierwszy rzut oka. Dzisiaj przyjrzymy się mocniej badaniu EEG w Kielcach, nazywane również elektroencefalografią. Jest to specjalne badanie badające aktywność mózgu za pomocą urządzenia nazywanego elektroencefalografem. W swoim działaniu sprzęt ten bazuje na impulsach elektrycznych, które są przekazywane pomiędzy neuronami. Elektroencefalograf jest w stanie je rejestrować, a następnie na ich podstawie przeprowadzać analizę wszelkich czynności bioelektrycznych w naszym mózgu. Samo badanie jest kompletnie bezinwazyjne i trwa kilkadziesiąt minut, podczas to których pacjent znajduje się w pozycji leżącej.

Co jest w stanie wykryć badanie EEG?

Badanie EEG wykorzystuje się do diagnozy wszelkich problemów neurologicznych. Wskazaniami do przeprowadzenia badania elektroencefalografem są chociażby zaburzenia snu, atak epilepsji, urazy głowy czy podejrzenie zatrucia się przez pacjenta neurotoksynami. Z pomocą badania EEG można uzyskać bardzo dokładny biofeedback w Kielcach, dzięki któremu można na przykład zdiagnozować padaczkę i inne wszelkiego rodzaju choroby układu nerwowego, ADHD, ADD, a także guzy mózgu, czy choroby metaboliczne, chociażby patologiczne poszerzenie naczyń krwionośnych. Badanie EEG wykorzystuje się również do diagnozowania osób ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera. Jest to więc badanie mogące w naprawdę szerokiej skali powiedzieć nam o tym, jak funkcjonuje mózg badanej osoby i czy w jego obrębie nie dzieje się nic niepokojącego.