dieta

Dieta na odchudzanie – jak powinna wyglądać?

Problem ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów dotyczy dużej części społeczeństwa. Niestety nadwaga jest niebezpieczna i prowadzić może do rozwoju zakrzepicy, a to w efekcie może prowadzić do zawału serca. Warto więc wiedzieć w jaki sposób zadbać o swoją masę ciała, by móc zapobiec rozwojowi wielu innych chorób. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się jak powinna wyglądać zdrowa i skuteczna dieta na odchudzanie. Podpowiadamy co jeść, a także jak zrezygnować z jedzenia niezdrowych i wysokokalorycznych produktów.

Więcej warzyw i owoców

Dieta na odchudzanie nie powinna być głodówką. To wręcz niezdrowe i niebezpieczne. Głodówki, które cieszą się tak dużą popularnością wcale nie prowadzą do chudnięcia. Oczywiście pomagają zmniejszyć masę ciała jednak osiągnięty efekt nie jest długotrwały. Już po kilku dniach waga wraca do starego stanu, a nawet może się zwiększyć. Lepiej więc zacząć jeść zdrowo i sięgać po warzywa i owoce. Są one bogate w wartościowe składniki, a dostarczają do organizmu naprawdę mało kalorii. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by stosować się do zasad defektu kalorycznego. To właśnie dzięki niemu można osiągnąć zadowalające efekty i pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Dania gotowane w domu – czyli jak zrezygnować z jedzenia fast-food

Chcąc utrzymać prawidłową masę ciała konieczne jest zrezygnowanie z jedzenia fast-foodów. Niestety wiele osób po nie sięga, ponieważ są łatwo dostępne i w chwilach głodu gaszą pragnienie. Warto podkreślić, że ugaszenie uczucia głodu w tym przypadku jest chwilowe, ponieważ takie jedzenie ma zazwyczaj wysoki indeks glikemiczny. Przez to podnosi poziom cukru we krwi w bardzo szybkim tempie, a on bardzo szybko opada. Przez to po godzinie ponownie może pojawić się uczucie nienasycenia. Lepiej więc robić wszystkie dania w domu, a wychodząc do pracy lub szkoły zabierać je ze sobą, by nie narażać się na spadek energii i uruchomienie hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu.

Zero słodyczy – jak od uzależnić się od cukru?

Zero słodyczy w codziennej diecie, to pięknie brzmi. Niestety to tylko tak prosto wygląda, a jednak odstawienie cukru jest naprawdę trudne. Warto wiedzieć, że zdaniem specjalistów słodycze uzależniają tak samo jak alkohol i narkotyki. To, że cukier może silnie uzależniać udowodnione zostało wielokrotnie przez badania naukowe.

Jednak da się wykluczyć go z diety raz na zawsze. Wystarczy robić sobie wyzwania miesiąca, dwóch bez słodyczy, i nagradzać się za to nie smakołykami, ale nowym kosmetykiem lub sukienką.