Proktologia jest dziedzina medycyny, zajmującą się problemami końcowego odcinka układu pokarmowego. Choć wizyta u tego specjalisty jest wstydliwa, to jednak jest niezbędna do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Krępująca wizyta sprawia, że wiele osób jej unika. Jednak wiele dolegliwości można szybko i sprawnie wyleczyć, jeśli diagnoza postawiona zostanie szybko.
Czym zajmuje się proktolog?
Proktolog zajmuje się diagnozowaniem chorób odbytu i jelita grubego. Lekarz proktolog w Opolu współpracuje z wieloma lekarzami innych specjalizacji, między innymi z urologiem, ginekologiem czy gastroenterologiem. To wszystko po to, aby kompleksowo podejść do problemów zdrowotnych pacjenta, które czasem wymagają leczenia przez kilku specjalistów. Proktolog zajmuje się problemami nietrzymania stolca, jak również zaparciami. Dokonuje również diagnostyki nowotworów okrężnicy czy odbytu. Proktolog jest również specjalistą rozwiązującym problemy z odbytem jak przetoki okołoodbytnicze czy hemoroidy. Proktolog nie tylko diagnozuje, ale również sam wykonuje zabiegi chirurgiczne, jak nacięcie ropnia okołoodbytniczego.
Kiedy należy udać się do proktologa?
Niepokojące objawy związane z końcowym odcinkiem jelita grubego to sygnał, że należy należy udać się do proktologa. Wiele osób do proktologa udaje się, gdy pojawią się hemoroidy. Jednak te niekomfortowe guzki to nie jedyny powód wizyty u lekarza tej specjalności. Świąd odbytu to nieprzyjemna dolegliwość, ale wymagająca leczenia. Leczenie odbytu w Opolu to nie tylko określenie powodu świądu, ale również leczenie bólu odbytu. Jego powodem mogą być problemy z układem wydalniczym, jak choroba Leśniewskiego-Crohna, zapalenie prostaty czy wyrostka jelitowego albo stany zapalne odbytu czy jelita grubego. Problematyczne zaparcia czy nietrzymanie stolca to kolejne powody, dla których wizyta u proktologa jest konieczna. Wizyty u proktologa nie należy odwlekać. Choć jest ona wstydliwa, problem, który nas dotknął może być uciążliwy i zdiagnozowany zbyt późno, może być trudniejszy do wyleczenia.