Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która skupia się na badaniach i leczeniu chorób związanych z gruczołami wydzielania wewnętrznego. Endokrynologowie to specjaliści, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w diagnozowaniu, leczeniu i prowadzeniu przypadków związanych z zaburzeniami hormonalnymi. W tym artykule omówimy szczegóły dotyczące tego, czym dokładnie zajmuje się endokrynolog, jakie są główne choroby endokrynologiczne oraz jak przebiega wizyta u tego specjalisty.

W czym może pomóc endokrynolog?

Endokrynologowie są lekarzami specjalistami, którzy diagnozują i leczą schorzenia wynikające z zaburzeń pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły te produkują hormony, które odgrywają kluczowe role w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Działalność endokrynologów obejmuje takie obszary jak gospodarka hormonalna, regulacja metabolizmu czy układ odpornościowy.

Ponadto, wielu endokrynologów Środa Wielkopolska decyduje się na dalsze specjalizacje w konkretnej dziedzinie endokrynologii, takiej jak diabetologia (leczenie cukrzycy), andrologia (leczenie męskich problemów hormonalnych) czy pediatryczna endokrynologia (leczenie zaburzeń hormonalnych u dzieci).

Jakie choroby endokrynologiczne są najczęstsze?

Do najczęstszych chorób endokrynologicznych, z którymi pacjenci zgłaszają się do endokrynologów z Centrum Medycznego Spychalscy, należą:

  • cukrzyca,
  • choroba tarczycy,
  • otyłość,
  • choroby przysadki mózgowej,
  • choroby nadnerczy oraz
  • zaburzenia hormonalne związane z płodnością.

Wizyta u endokrynologa zwykle rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta pacjenta o objawy, historię chorób rodzinną oraz przebieg dotychczasowego leczenia. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, oceniając m.in. stan tarczycy, skórę czy tkankę tłuszczową. Częstym elementem diagnostyki endokrynologicznej są także badania laboratoryjne, które pozwalają na ocenę poziomu hormonów we krwi oraz innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.