Produkcja wyrobów medycznych i suplementów diety jest podstawą działalności firm z branży farmaceutycznej. Wiele tego rodzaju przedsiębiorstw wychodzi z założenia, że wyrobem produktu musi zajmować się we własnym zakresie. W rzeczywistości jednak mogą one to zlecić firmie zewnętrznej.
Outsourcing jest popularnym rozwiązaniem w wielu sektorach gospodarki. Znaczna część firm farmaceutycznych nie ma jednak świadomości, że również mogą skorzystać z tego rozwiązania. Kontraktowa produkcja wyrobów medycznych i suplementów diety niesie ze sobą wiele korzyści. W znakomitej części przypadków takie rozwiązanie może znacznie zwiększyć wydajność zakładu farmaceutycznego i usprawnić jego logistykę. Czym dokładnie jest kontraktowa produkcja wyrobów medycznych i suplementów? Co oferują tego typu firmy? Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Kontraktowa produkcja wyrobów medycznych i suplementów: czym jest outsourcing produkcji?
Outsourcing z definicji oznacza przekazanie części kompetencji organizacji w ręce firmy zewnętrznej. Pozwala to znacznie odciążyć wewnętrzne zasoby przedsiębiorstwa i zwiększyć efektywność produkcji.
Firma farmaceutyczna w ramach kontraktowej produkcji wyrobów medycznych i suplementów przekazuje zewnętrznej organizacji specyfikację, charakterystykę i skład produktu. Cała realizacja zlecenia – włączając w to zapewnienie odpowiedniej technologii i środków leży w kompetencjach firmy outsourcingowej. Farmaceuta nie musi więc przejmować się budową i certyfikacją linii produkcyjnej, ani wydatkami związanymi z jej rozwojem. Jak wygląda produkcja kontraktowa z perspektywy firmy wykonującej zlecenie?
Co może zaoferować nam kontraktowy producent wyrobów medycznych i suplementów?
Głównym, a nawet jedynym obszarem działalności firm outsourcingowych z branży farmaceutycznej jest produkcja wyrobów medycznych i suplementów diety – jest to oczywiste. Warto jednak zwrócić uwagę, co z tego wynika. Z racji tego, iż producent kontraktowy wyrobów medycznych nie musi poświęcać wiele czasu na kwestie związane z utrzymywaniem punktów dystrybucji i zespołu sprzedawców, może on przeznaczyć środki na technologię i wyposażenie. Dzięki temu jakość produktów jest często znacznie lepsza, niż ma to miejsce w przypadku wyrobów medycznych i suplementów wyrabianych przez firmę farmaceutyczną we własnym zakresie.
Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing produkcji leków i suplementów?
Głównym celem outsourcingu jest odciążenie wewnętrznych zasobów firmy, aby móc je wykorzystać w innych obszarach. Nie inaczej jest w przypadku kontraktowej produkcji leków i suplementów. Wszelkie środki, które firma farmaceutyczna musiałaby przeznaczyć na produkcję, pozostają niewykorzystane. W związku z tym pojawia się możliwość inwestycji w rozwój firmy i wdrażania bardziej kosztownych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Reprezentatywna jakość produktu jest jednym z punktów umowy pomiędzy farmaceutą, a producentem kontraktowym. Przedsiębiorca może więc skupić się na innych, równie istotnych aspektach.
Technologia, środki i nakład finansowy: kiedy produkcja kontraktowa wyrobów medycznych i suplementów diety jest dobrym pomysłem?
Kontraktowa produkcja wyrobów medycznych i suplementów diety jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla małych i średnich firm farmaceutycznych. Nie dysponują one bowiem wystarczającymi środkami do utworzenia tak zaawansowanej linii produkcyjnej, jak więksi przedsiębiorcy. Ci jednak również bardzo często korzystają z outsourcingu, ponieważ to rozwiązanie pozwala im na dużą oszczędność zarówno czasu jak i nakładów pieniężnych.