Borelioza to groźna infekcja, spowodowana przez bakterie z rodzaju Borrelia, która może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zjawisku, aby wiedzieć, jak się przed nim uchronić oraz w jaki sposób je leczyć.
Borelioza – co to za choroba?
Borelioza jest chorobą zakaźną, która przenoszona jest na ludzi przez kleszcze. Bakterie Borrelia burdorferi, odpowiedzialne za rozwój infekcji, występują w jelitach kleszczy i przenoszone są na człowieka podczas ukłucia. Tylko część ugryzień kleszczy prowadzi do transmisji bakterii, jednak ryzyko zarażenia rośnie wraz z czasem przyczepienia kleszcza do ciała ofiary. Choroba ta może przyjmować różne oblicza, zarówno w postaci objawów, jak i w przebiegu klinicznym.
Jak zdiagnozować boreliozę?
Diagnoza boreliozy nie należy do prostych zadań, ze względu na różnorodność objawów oraz brak jednoznacznych badań laboratoryjnych. Najczęściej stosowanym badaniem jest badanie krwi na boreliozę. W tym celu wykonuje się np. test ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay), który pozwala wykryć przeciwciała przeciwko bakteriom Borrelia w surowicy krwi pacjenta. Warto jednak pamiętać, że test ten może dawać zarówno wyniki fałszywie dodatnie, jak i fałszywie ujemne.
W celu potwierdzenia diagnozy np. w Laboratorium Borlamed często wykonywany jest test Western blot, który dodatkowo pozwala zidentyfikować specyficzne białka produkowane przez bakterie. Z kolei badanie PCR pozwala na wykrycie materiału genetycznego bakterii Borrelia w próbkach biologicznych, takich jak krew czy płyn mózgowo-rdzeniowy. W praktyce jednak żadne z tych badań nie daje stuprocentowej pewności w diagnozie boreliozy, dlatego istotna jest również ocena objawów klinicznych przez lekarza oraz analiza historii choroby pacjenta.
Jak wygląda leczenie boreliozy?
Leczenie boreliozy polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, które mają na celu zwalczenie infekcji bakteryjnej. W zależności od stadium choroby oraz zaawansowania objawów, lekarze mogą podać antybiotyki doustnie lub dożylnie. W przypadkach powikłań czy przewlekłej postaci boreliozy konieczne może być również wspomaganie leczenia specjalistyczną fizjoterapią czy dietą zmniejszającą objawy zapalne. Niestety, nawet prawidłowo prowadzone leczenie nie zawsze gwarantuje całkowite wyleczenie, dlatego kluczowe jest dbanie o profilaktykę oraz unikanie ugryzień kleszczy, które mogą być nośnikami choroby.