Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia w domu – dlaczego warto?

Obecne czasy wymusiły na nas konieczność unikania skupisk ludzkich. Jest to spowodowane, panującą pandemią COVID-19. Mimo, iż siłownie na nowo zostały otwarte to czasem warto zostać w domu, mając pewność, że jesteśmy 100% bezpieczni. Osoby, które rozpoczęły praktykowanie sportu w domu powinny nadal z tego korzystać, ponieważ epidemia nadal nie ustała. Praktycznie każdy ma możliwość urządzenia sobie mini siłowni w domu. Wystarczy kupić kilka przyrządów takich jak np. paraletki drewniane i siłownia domowa gotowa. Co więcej, tego typu wyposażenie kosztuje grosze, więc każdy może sobie na nie pozwolić.

Jak rozpocząć przygodę z treningami domowymi?

Po pierwsze, trzeba wyjść od planu w jakie dni podejmowane będą treningi, o jakich porach oraz jaki rodzaj ćwiczeń. Osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność fizyczną powinny ćwiczyć minimum 30 minut, trzy razy w tygodniu. Ogromnie ważna jest różnorodność wykonywanych ćwiczeń, bo dzięki temu wydolność doskonale się rozwija oraz wzmacniają się wszystkie mięśnie. Istotne jest to, by trening uwzględniał ćwiczenia dla wszystkich partii mięśniowych, górnej i dolnej części ciała oraz mięśnie brzucha i pleców.

Na początku warto zdecydować się na trzy zestawy ćwiczeń po 10-15 powtórzeń. Niezbędne do ćwiczeń będzie lustro, w którym możemy kontrolować, czy prawidłowo wykonujemy dane ćwiczenie. Podczas ćwiczeń trzeba nadążać za własnym ciałem i jego możliwościami. Kolejno stopniowo zwiększać czas oraz intensywność treningów.

W sieci znajduje się mnóstwo treningów, dzięki którym nasz trening domowy nie będzie nudny. Bardzo ważne, by wybrany trening motywował do ćwiczeń i przynosłi efekty. Trzeba również pamiętać, że bez zdrowej diety sama aktywność fizyczna nie przyniesie zadowalających rezultatów. Muszą one iść razem w tandemie. Podobnie jest z regeneracją. Organizm musi mieć czas na chwilę odpoczynku. Ona też ma znaczący wpływ na wyniki podejmowanej aktywności ruchowej.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Jakie przyrządy do ćwiczeń wybrać? – Hantle, taśmy i paraletki drewniane

Treningi są znacznie atrakcyjniejsze jeśli wykorzystujemy do nich różne przyrządy. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na stworzenie domowej siłowni i wybrać właściwe urządzenia. Podstawowym elementem jest mata do ćwiczeń, dzięki której każdy trening jest bardziej komfortowy. Świetnym pomysłem są paraletki drewniane, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała oraz grawitacji. Podobnie jest z hantlami czy sztangą, posiadając je w domu, trening zbytnio nie będzie się różnił od tego, wykonywanego na siłowni. Bardzo popularne są ostatnio taśmy TRX, które świetnie rozbudowują i wzmacniają mięśnie. Warto wyposażyć się także w gumy oporowe, obciążniki na kostki i nadgarstki, fitball czy skakankę. Skakanka jest doskonała do wykonania treningu cardio. Zastępuje trening wykonany na bieżni czy rowerku. Fitball natomiast idealnie sprawdza się do ćwiczeń, angażujących mięśnie brzucha, a obciążniki zwiększają intensywność wykonywanego treningu. Gumy oporowe świetnie kontrolują napięcie mięśniowe.