Choroby oczu stają się coraz bardziej powszechne. Jest to głównie spowodowane obecnym stylem życia, w którym zdecydowaną część w trakcie dnia poświęcamy na wpatrywanie się w ekrany telefonu. Część schorzeń narządu wzroku nie jest jednak powiązana bezpośrednio z niebieskim światłem, które emitują tablety czy ekrany monitorów. Mowa o zaćmie – czym jest, kiedy powstaje i jak ją wyleczyć? Podpowiadamy.
Zaćma – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Zaćma to choroba oczu, która polega na zmętnieniu soczewki, która zwykle jest przezroczysta i umożliwia przejście światła do siatkówki. Soczewka z kolei jest umiejscowiona za źrenicą i jest odpowiedzialna za ustawianie ostrości obrazu na siatkówce. Kiedy soczewka ulega zmętnieniu, obraz, który dociera do siatkówki, staje się zamglony lub zniekształcony. W zależności od nasilenia choroby, osoba z zaćmą może mieć trudności z widzeniem, nawet w jasnym świetle, co wpływa na jej jakość życia.
Zaćma zwykle rozwija się powoli i stopniowo, a jej przyczyny mogą być różne, w tym naturalne procesy starzenia się organizmu, urazy oka, choroby oczu, takie jak jaskra, a także choroby ogólnoustrojowe, do których można zaliczyć cukrzycę. Schorzenie to często pojawia się u osób starszych, ale może również dotknąć dzieci i młodych dorosłych. Istnieje tylko jedna forma leczenia, którą jest operacja. Ma ona na celu skuteczne przywrócenie ostrości wzroku. Wczesna diagnoza i leczenie zaćmy są kluczowe, aby uniknąć postępu choroby. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek objawów, które są dla nas niepokojące, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza specjalisty, jakim jest przykładowo okulista bądź optometrysta.
Jak leczyć zaćmę?
Warto pamiętać, że jest tylko jeden sposób na wyleczenie zaćmy, jakim jest operacja. W początkowych stadiach choroby, pacjentom może pomóc zmiana diety lub przyjmowanie witamin i suplementów, które wspomagają funkcjonowanie oczu, lecz na dłuższą metę nie będą one dawały wymiernych rezultatów. Jak zatem wygląda sam zabieg?
W ramach operacji, chirurg usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną, która umożliwia pacjentowi powrót do normalnego widzenia. Dzięki postępowi technologicznemu, operacja ta jest teraz bardzo bezpieczna i skuteczna, a pacjent może wrócić do normalnych aktywności w ciągu kilku dni po zabiegu. Jak zatem można zauważyć, leczenie zaćmy nie jest najbardziej skomplikowanym procesem, niezależnie od jej formy. Warto jednak mieć na uwadze, że szybka diagnoza może być kluczem do sprawniejszego odzyskania pełni wzroku.