bol kregoslupa

Bóle kręgosłupa – kiedy warto odwiedzić lekarza?

Problemy z kręgosłupem to na tyle duża skala problemu, że nie można odwlekać wizyty u lekarza. Warto pamiętać, że tego typu schorzenie przekłada się na ogólną sprawność organizmu. Nawet jeśli odczuwasz problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa i wydają się one niezbyt znaczące, w praktyce zaskakująco szybko mogą sparaliżować codzienność – chodzenie, siedzenie w samochodzie czy pracę przy biurku. Kiedy zatem warto odwiedzić lekarza? Podpowiadamy.

Jaki lekarz pomoże na schorzenia kręgosłupa?

Do jakiego lekarza wybrać się, jeśli dokuczają Ci bóle kręgosłupa w Płocku? Przede wszystkim – wcale nie trzeba od razu sięgać po konsultacje ze specjalistą. Podstawą powinno być spotkanie z lekarzem rodzinnym. W ramach leczenia pierwszego kontaktu oceni ogólny stan zdrowia – to dobra baza do bardziej pogłębionych analiz.

Lekarz choć nie specjalizuje się w leczeniu kręgosłupa sprawdzi potencjalne przyczyny schorzeń – może np. powiązać je z przechodzonymi niedawno chorobami czy zabiegami. Dopiero po tego rodzaju wywiadzie środowiskowym uruchomi kolejne kroki w zakresie ochrony zdrowia – przekieruje pacjenta do typowego specjalisty. Warto spojrzeć na ten etap z perspektywy szybkości leczenia. Lekarz pierwszego kontaktu może zlecić całe zestawienie badań, a gabinet neurologiczny w Płocku zapewni już kompleksową opiekę.

Podstawowe badania w zakresie leczenia kręgosłupa

Fundamentem w zakresie leczenia kręgosłupa jest jego zaawansowana diagnostyka. Niezbędne jest więc wykonanie serii zdjęć RTG, które wykażą miejsca i stan potencjalnych zmian lub uszkodzeń. Lekarz-ortopeda może również wskazać, że niezbędny do właściwej oceny stanu zdrowia będzie tomografia, ultrasonografia lub zaawansowany rezonans magnetyczny.

Dzięki diagnostyce można przejść do kolejnego etapu – leczenia urazu kręgosłupa. W zdecydowanej większości przypadków, ortopeda zaleca farmakologię. Przepisanie lekarstw nie ogranicza się jedynie do przeciwbólowych. Odpowiednie dobranie medykamentów pozwala zredukować stan zapalny czy zwyrodnienia.