Zdrowe stawy

5 sposobów jak dbać o zdrowe stawy

Dolegliwości bólowe stawów są powszechne. Pogłębiają się wraz z wiekiem, ale występują również u ludzi młodych, nadmiernie obciążających je ćwiczeniami fizycznymi wykonywanymi w nieprawidłowy sposób, złą dietą czy nadwagą. Warto poznać sposoby zachowania zdrowych stawów, by służyły nam na długo.

Odpowiednia dieta

Zdrowa dieta stymuluje produkcję kolagenu i proteoglikanów, które są niezbędne dla tworzenia mazi stawowej. Jej prawidłowa kondycja spowalnia zużywanie się wraz z wiekiem tkanki chrzęstnej, co utrzymuje elastyczność stawu. W diecie powinno się znajdować między innymi:

  • Olej lniany (na zimno), ryby morskie, owoce morza, migdały i orzechy włoskie – bogate źródło kwasów Omega 3,
  • Czerwona papryka, porzeczka, natka pietruszki – bogate źródło witaminy C,
  • Nabiał – dostarcza białka będącego jednym z budulców kości.

Właściwe obuwie

Dobór właściwego obuwia jest kwestą, do której wiele osób nie przywiązuje wagi. To błąd, ponieważ obuwie ma istotny wpływ na kondycje stawów zarówno śródstopia, stawów skokowych, kolanowych jak i biodrowych oraz kręgosłupa. Zbyt wysoki obcas powoduje zaburzenia rozłożenia ciężaru ciała i nadmierne zużycie stawów prowadząc do ich zwyrodnień. Właściwe obuwie powinno być wystarczająco szerokie, by nie nadwyrężać stawów skokowych i śródstopia a obcas nie powinien być wyższy niż 3 centymetry. Wybór prawidłowego obuwia szczególnie istotny jest w przypadku osób z nadwagą i dolegliwościami bólowymi stawów. Miękka i odpowiednio gruba wkładka do obuwia zapewnia amortyzację stawów i odciąża je.

Suplementacja

Aby utrzymać stawy w dobrej kondycji czasem konieczna jest suplementacja. Warto wtedy postawić na składniki takie, jak:

  • Chondroityna – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w tkankach,
  • Kolagen – jest głównym budulcem ścięgien i znajduje się w chrząstkach zapobiegając jej degradacji,
  • Glukozamina – przyczynia się do tworzenia chrząstki stawowej.

Kontrola nad stresem

Stres przyczynia się do wystąpienia chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych, w tym stawów. Przedłużające się narażenie na sytuacje stresujące jest czynnikiem wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów. Dodatkowo stres powoduje nadmierne napinanie ścięgien i powięzi, co w rezultacie prowadzi do niekorzystnych zmian w układzie kostno – stawowym a nadmierna ilość kortyzolu (hormonu stresu) negatywnie wpływa na regenerację.

Utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała i aktywność fizyczna

Nadwaga powoduje nadmierne obciążenie stawów, co jest przyczyną bólu. Długotrwałe dźwiganie nadmiernych ciężarów, w tym również i własnej wagi powoduje nadmierne zużywanie się mazi stawowej i w następstwie mechanicznego uszkodzenia stawu. Stawy nie lubią siedzącego stylu życia, ale nie każda aktywność fizyczna stosowana w trakcie odchudzania jest dobra dla stawów. Ból stawów pojawiający się podczas ćwiczeń powinien być sygnałem, że ćwiczenia wykonywane są w sposób nieprawidłowy lub powodują nadmierne obciążenie, doprowadzając do syndromu zużycia. Rozwiązaniem może być także żel Arthrolon, o którym więcej możecie poczytać na tej stronie https://bol-stawow.pl/artholon/. Żele są skutecznym rozwiązaniem niwelującym miejscowy ból, warto więc z nich korzystać kliknij tutaj aby sprawdzić inne kremy na stawy. Bezpieczną aktywnością fizyczną jest marsz, pływanie, aqua-aerobic, nordic walking, joga czy pilates.